ukBądź na bieżąco z kulturą Japonii:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Wizyta i koncert chóru Kinjo Gakuin Glee Club.

 

 W dniach 25-26 marca gościliśmy w Tarnowskich Górach żeński chór Kinjo Gakuin Glee Club.

 

 

 


Wizyta była współorganizowana z Instytutem Polskim w Tokio, oraz z II LO im. Stanisława Staszica, którego uczniowe przyjęli uczennice w ramach homestay.6 marca chórzystki wystąpiły na naszej scenie, wykonując tradycyjne pieśni japońskie, pieśni religijne, oraz poezję śpiewaną. Chór funkcjonuje przy zespole szkolno-uniwersyteckiego ze 125-letnią tradycją dla dziewcząt, założonego na chrześcijańskich fundamentach i wartościach. Obejmuje on edukację od przedszkola po uniwersytet – w sumie na wszystkich poziomach uczy się w nim około 7.000 uczennic i studentek.
Często występują razem jako chór całego zespołu szkolno-uniwersyteckiego Kinjo Gakuin, dając regularne koncerty, wykonując oratorium Mesjasz G. F. Händla, biorąc udział w koncertach charytatywnych, śpiewając dla pacjentów w szpitalach wykonując utwory sakralne.
W repertuarze Kinjo Gakuin Glee Club obok utworów sakralnych, oraz tradycyjnych znalazły się także utwory współczesnych japońskich kompozytorów,
Często uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych, zdobywając liczne nagrody.Muzyka służy również chórowi do nawiązywania przyjaźni i wymiany kulturalnej z zagranicą – wspólnie występuje z zagranicznymi chórami, a sam również wyjeżdża z koncertami za granicę. Dotychczas odwiedził: Chiny (1986, 2000), Polskę (1989, 2011), Niemcy, Litwę (1995), Austrię, Słowację (1998), Koreę Południową (1999), Węgry, Czechy (2003), Szwajcarię (2006).
Dyrygentem chóru jest pan Tsunehisa Ohara. Absolwent Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Artystycznego Prefektury Aichi. Członek Towarzystwa Operowego w Nagoi. Wielokrotnie występował w spektaklach operowych, operetkowych i koncertach. Nauczyciel gimnazjum, liceum i szkoły wyższej Kinjo Gakuin. Już blisko 40 lat prowadzi chór tego zespołu szkolno-uniwersyteckiego, ciesząc się szacunkiem i zaufaniem chórzystek oraz władz szkolnych.