ukBądź na bieżąco z wystawami i warsztatami:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Art Doc: "Wizje geniusza - niezwykły świat wyobraźni Hieronima Boscha"

w dniu 15 grudnia, 2016

15 grudnia (czwartek), godz. 18.00 i 19.00

„Wizje geniusza – niezwykły świat wyobraźni Hieronima Boscha” to tytuł wykładu, na który zapraszamy 15 grudnia o godzinie 18.00 w ramach kolejnego spotkania z cyklu „Art Doc”. Porozmawiamy na temat twórczości niderlandzkiego malarza, która słynie z bogatej symboliki i złożoności. Artysta nie bał się tematów grzeszności i niedoskonałości człowieka. Traktował je z charakterystyczną dla siebie zawiłością, częstokroć narażając się na niezrozumienie ze strony odbiorców. Spotkanie poprowadzi Klaudia Czyżewska-Knap.

Natomiast o godzinie 19.00 zobaczymy film „Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła” w reżyserii Pietera van Huystee. W 2016 roku holenderskie Noordbrabants Museum położone w Den Bosch, rodzinnym mieście Hieronima Boscha, organizuje specjalną wystawę poświęconą twórczości zmarłego 500 lat temu Hieronima Boscha.

Zawiłe i nie do końca jasne dla odbiorów malarstwo Boscha stanowiło natchnienie dla XX-wiecznych surrealistów. Zainspirowało również grupę badaczy z Noordbrabants Museum, którzy od pięciu lat w ramach prac nad przygotowaniem wystawy podróżują po całym świecie, odwiedzając m.in. Luwr, Prado czy Narodową Galerię Sztuki w Waszyngtonie, aby dokonać pogłębionej analizy malarstwa artysty. Badają 25 znanych i zachowanych do dzisiaj dzieł sztuki Boscha. A wszystko po to, by nie tylko odkryć jego intencje, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie obrazy rzeczywiście wyszły spod ręki samego mistrza, czy raczej jego uczniów i następców.

Bilety: 5 zł (cena obejmuje wstęp na wykład oraz projekcję filmu)