ukBądź na bieżąco z wystawami i warsztatami:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Wystawa prac Alojzego Niedbały „Odkryci w drewnie"

w dniu 16 grudnia, 2016

Do 15 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk można oglądać wystawę prac Alojzego Niedbały „Odkryci w drewnie".

Alojzy Niedbała (1905-1987) pochodził z Bobrownik Śląskich. Przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 10 lat. Jednak rzeźbiarskiej pasji poświęcił się bez reszty dopiero po przejściu na emeryturę. Swój warsztat miał w domu odziedziczonym po rodzicach, gdzie w małej szopie pracował od rana do wieczora. Tworzywem było zwykle drewno lipowe lub topolowe. Wydobywał z niego niezliczone ilości gwarków, muzyków, pasterzy i wielu innych ludzi pracy. Jego rzeźby mówiły o trudzie życia, wysiłku, ale też o miłym i zbawczym odpoczynku. „Odkryci w drewnie” to historia opowiadająca o dobrym, prostym życiu, o pasji i trudach. O tym wszystkim, z czym każdego dnia mamy do czynienia.

Przypomnijmy, że w 2014 roku z inicjatywy TCK, podczas obchodów Dni Miasta
w kościele ewangelickim powstała wystawa w całości poświęcona „Gwarkom” Alojzego Niedbały. Poza prezentacją bogatego zestawu rzeźb z kolekcji Anny i Teodora Segietów, był to moment, kiedy ponownie odżyły wspomnienia dotyczące tego szczególnego artysty. Podczas wernisażu rozbrzmiały nawet jego słowa, ujęte w archiwalnym nagraniu zachowanym przez rodzinę.

Zwiedzanie wystawy Alojzego Niedbały od wtorku do piątku, godz. 15.00-18.00. Istnieje możliwość grupowego zwiedzania ekspozycji. W tym celu prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.