ukBądź na bieżąco z wystawami i warsztatami:  

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ - PETERSBURG

w dniu 12 stycznia, 2017

12 stycznia (czwartek), godz. 19.00

 

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Podróże ze sztuką” wybierzemy się do Petersburga – miasta zbudowanego na mokradłach, pełnego tajemnych skojarzeń, carskich grobów, polskiej historii, zgiełku i ciszy zapomnienia.

Petersburg, w przeszłości zwany Piotrogradem i Leningradem, mieszkańcy najczęściej określają pieszczotliwym mianem „Pitier”. Jego „ojcem” był car Piotr I Wielki, któremu zamarzyło się zbudować od podstaw miasto doskonałe. Spacerując dzisiaj w cieniu bogatych barokowych pałaców i klasycystycznych kamienic, mijając kolejne pomniki, strzeliste wieże i przerzucone nad kanałami ozdobne balustrady mostków strzeżone przez skrzydlate gryfy, trudno zaprzeczyć, że mu się nie udało. Wymyślony przez imperatora jako „okno na Europę” i symbol narodzin potęgi państwa rosyjskiego, jest nie tylko najbardziej zachodnim ze wszystkich rosyjskich, ale też jednym z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących miast świata.

Spotkanie poprowadzi dr Jacek Kurek – historyk, eseista, znawca muzyki i malarstwa, animator kultury, poeta, pedagog, wykładowca uniwersytecki w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej.

 

Bilety: 8 zł