ukBądź na bieżąco:    

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Dotyczy projekcji filmu „W (nie) realu” w Tarnogórskim Centrum Kultury

w dniu 19 grudnia, 2016

Podczas tegorocznej edycji przeglądu filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej …” trzy klasy uczniów zostały wyprowadzone przez nauczycieli, uznając, że film jest instrukcją zachowań patologicznych. Uważamy jednak, że decyzja pedagogów była impulsywna, nieadekwatna do sytuacji. Uniemożliwienie młodzieży obejrzenia całego filmu jest bowiem jak „zdanie wyrwane z kontekstu”. 

Film „W (nie)realu” funkcjonuje w przestrzeni publicznej od 2013 roku. Zdaniem specjalistów, zajmujących się profilaktyką uzależnień, obraz ten można traktować jako narzędzie do prowadzenia rozmów z młodzieżą na temat zjawisk makrospołecznych takich jak: aktywność na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, cyberseks czy uzależnienie od Internetu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Tarnogórskie Centrum Kultury wyemituje film „W (nie)realu” ponownie w styczniu 2017 roku. Projekcja będzie połączona z warsztatami prowadzonymi przez Piotra Sobczaka – psychoterapeutę uzależnień. Pragniemy w ten sposób stworzyć warunki do dyskusji o kształcie i formie profilaktyki szeroko rozumianych uzależnień zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży.

Dyrektor oraz pracownicy Tarnogórskiego Centrum Kultury