ukBądź na bieżąco:    

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia (sobota), godz. 15.30 i 17.30

W 1982 roku Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ustanowił dzień 29 kwietnia Międzynarodowym Dniem Tańca. Data ta upamiętania chrzest francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a - wielkiego reformatora sztuki tanecznej oraz twórcę europejskiego teatru baletowego.


Nie jest tajemnicą, że Tarnogórskie Centrum Kultury to miejsce przyciągające młodych i zdolnych tancerzy. Możemy pochwalić się działającym już ponad 15 lat Zespołem Tańca Nowoczesnego TESS oraz Teatrem Tańca KLU. W tegorocznej, dwudniowej odsłonie Międzynarodowego Dnia Tańca zaprezentujemy bogaty i interesujący program poświęcony sztuce tańca.


29 kwietnia o 15.30 zapraszamy do Miejskiego Kina Olbrzym na projekcję animacji „Balerina” opowiadającą historię 11-letniej osieroconej Felicji chcącej zostać baletnicą w operze. O 17.30 pokażemy film „Mr. Gaga” o izraelskim choreografie wyrażającego się własnym językiem tańca, który nazwał GaGa. Bilety na pojedynyczy seans: 12/15 zł.

30 kwietnia (niedziela), godz. 18.00 i 20.15

Kolejnym wydarzeniem Międzynarodowego Dnia Tańca w TCK będzie wykład zatytułowany „Kino (w) ruchu – o tańcu na ekranie”. Kino i taniec mają więcej wspólnych elementów niż nam się wydaje. Oprócz widowiskowości przedstawienia, spektakularnego i obrazowego charakteru łączy je zamiłowanie do ruchu. Mało filmów wywołuje tak szczery zachwyt jak musicale. Ale musicale to nie wszystko. Taniec na ekranie zobaczymy również za sprawą filmów o balecie, dokumentów muzycznych, teledysków i wielu innych.

Wykład wygłosi Patrycja Mucha – doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego, filmoznawczyni tworząca niekończące się listy dzieł koniecznych do zobaczenia. Na co dzień współtworzy magazyn „Reflektor. Rozświetlamy kulturę” oraz koordynuje Klubem Filmowym Ambasada. Bilety: 8/10 zł.

 
O 20.15 zapraszamy na film „Ostatnie tango” wyreżyserowanym przez Germana Krala. Dokument opowiada o miłosnych relacjach Maríi Nieves Regi i Juana Carlos Copes, czyli najsłynniejszej pary tanga argentyńskiego. Bilety: 8/10 zł.

30 kwietnia (niedziela), godz. 19.00

Spektakl taneczny „Płaczki”

Zapraszamy na zjawiskowy i porywający spektakl teatru tańca „Płaczki” w wykonaniu Grupy Wokół Centrum, działającej w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

 Płaczki w kulturze ludowej to kobiety zwykle starsze, wynajmowane na uroczystości pogrzebowe. Rodzina opłacała je, by płakały nad zmarłym przed pochówkiem i w trakcie. Płaczką można również nazwać beksę – kobietę płaczącą bez powodu, bardzo emocjonalną i przewrażliwioną. Autorki pokazują, jak bardzo różnorodny jest płacz. Płacze się ze szczęścia, śmiechu i rozpaczy oraz zupełnie przypadkowo, ze wzruszenia. Płacz sprawia, że ktoś się lituje nad płaczkiem albo zupełnie odwrotnie – wyśmiewa go. Płacz to nie tylko łzy i mimika twarzy. To ruch całego ciała. Idąc dalej – także ducha. W spektaklu poruszana jest również w znaczący sposób kwestia płaczu na zawołanie. Udawania i grania łez. Przez co płacz może być zupełnie nieszczery i obłudny. Ale z drugiej strony może być „zawodowy” jak w przypadku profesji żałobnika (płaczki) czy zawodowego, wyuczonego płaczu aktora lub tancerza, który musi pokazać emocje na scenie. Zaznaczenie tych kwestii w spektaklu sprawia, że jest on autodyskusją z etyką zawodową fragment recenzji Judyty Pogonowicz .

  Grupa Wokół Centrum powstała w marcu 2015 roku. Idea jej utworzenia wyrosła z głębokiej potrzeby współpracy z innymi twórcami, owocującej bogactwem inspiracji i różnorodnością w budowaniu scenicznego przekazu. Trzon Grupy stanowią tancerki trenujące ze sobą regularnie. To one, w zależności od koncepcji,  zapraszają do współpracy zagranicznych gości, niezależnych lub zrzeszonych twórców, tancerzy, performerów czy aktorów.


Producent: Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne

Obsada: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

Koncepcja i choreografia: Agata Moląg

Bilety: 12/15 zł

Najlepszy film o tangu argentyńskim
O 20.15 w DKF Olbrzym zobaczymy „Ostatnie tango” w reżyserii Germana Krala. To niezwykła opowieść o miłości i nienawiści najsłynniejszej pary w historii tanga argentyńskiego. Połączył ich taniec, rozdzieliło ich życie. María Nieves Regi i Juan Carlos Copes spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez niemal 50 lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali, aby razem tańczyć tango. Żaden mężczyzna nie dorównywał w tańcu Juanowi, a żadna kobieta – Marii.
„Ostatnie tango” to ich historia zilustrowana przez tancerzy i choreografów z Buenos Aires, którzy odtwarzają najważniejsze momenty ich związku przy pomocy niezwykłych układów scenicznych. Pięknie sfilmowanym scenom towarzyszą poruszające wywiady i zdjęcia archiwalne, które sprawiają, że film jest niezapomnianą podróżą, odkrywającą tajemnice tego tańca.
Bilety: 8/10 zł.