Annum Festival 2018 - Mieszczanin Szlachcicem


29 września (sobota), godz. 18.00


ANNUM Festival 2018

WYOBRAŹNIA
 

MIESZCZANIN SZLACHCICEM
 

Historyczne kostiumy, historyczna inscenizacja, historyczna muzyka.

W jednym ze swoich filmów Woody Allen opowiada historię małżeństwa, które osiągając wymarzoną wysoką pozycję finansową, próbuje dołączyć do elity towarzyskiej i intelektualnej Nowego Jorku. Problem polega na tym, że oboje udają kogoś innego niż są w rzeczywistości. Szastając przypadkowo zdobytą fortuną nie są w stanie przykryć braków w wykształceniu oraz zataić faktu, że do tej pory parali się oszustwami i małymi kradzieżami. Innymi słowy, są małżeństwem tytułowych „drobnych cwaniaczków”. 
 

Nie jest to jednak temat nowy, nawet jeśli w dzisiejszych czasach zdaje się wciąż aktualny. Na przestrzeni wieków podejmowano go już przecież wielokrotnie – to dowód na to, że wciąż trapią nas te same problemy. Takim przykładem ponadczasowego problemu jest właśnie sztuka Molière’a o wymownym tytule "Mieszczanin szlachcicem". Pan Jourdain, potrząsając pełną sakiewką, pragnie utorować sobie drogę do lepszego (w jego wyobraźni) arystokratycznego środowiska. Świadomy braku ogłady, zatrudnia nauczyciela tańca oraz muzyki, mistrza fechtunku, a nawet filozofa. Zapatrzony we własne pragnienie, ignoruje rozwijającą się w ukryciu miłość córki do kupca Kleanta oraz rozsądne rady żony, która podpowiada mu, że w życiu nie należy "stroić się w nie swoje piórka".
 

Dzieło Molière’a stało się kanwą znakomitej komedii baletowej Jean-Baptiste’a Lullyego, która powstała w 1670 r. na zamówienie króla Ludwika XIV, ku rozrywce tamtejszej arystokracji. Spektakl jest popisem sztuki aktorskiej, muzycznej i inscenizacyjnej. Całość spektaklu zrealizowanego w ramach ANNUM festival - jedynego całorocznego festiwalu muzyki dawnej na Śląsku - utrzymana będzie w zgodzie z historycznymi założeniami i konwencją komedii dell’Arte. 
 

Polska produkcja widowiska jest premierą nowego przekładu dzieła, z oryginalną, zachowaną muzyką barokową Lully’ego. 
 

Jean-Baptiste Molière & Jean-Baptiste Lully
MIESZCZANIN SZLACHCICEM

Le bourgeois gentilhomme

PREMIERA
 

WYKONAWCY:

Studio Dono

Trupa KOMEDIANTY

Jonathan Fröhlich - Pantalon Jourdain, Arlekin.

Agnieszka Cianciara-Fröhlich - Pani Jourdain, Arlekina, Markiza Dorymena, Nauczyciel Szermierki.

Katarzyna Gazdowicz - Lucylla, Michasia, Nauczyciel Muzyki.

Łukasz Łęcki - Kleant, Markiz Dorant, Nauczyciel Filozofii, Krawiec.

Dariusz Brojek - Nauczyciel Tańca. Choreografia.

The Violin Consort

Zbigniew Pilch - współpraca muzyczna

Agnieszka Cianciara-Frölich – scenografia i reżyseria

Zygmunt Magiera – kierownictwo artystyczne/dyrygent
 

Bilety: 5 zł - do nabycia w kasach TCK i ChCK.

 
                              wydarzenia                                                                                                                                                              »całe kalendarium 

 

 
  
 
ZAJĘCIA STAŁE

Informacje