WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie9 - 12 października (wtorek - piątek)


WATCH DOCS to doroczna impreza filmowa organizowana wedle formuły – najpierw tradycyjnie grudniowy warszawski festiwal międzynarodowy, a następnie – Objazdowy Festiwal Filmowy. Już od kilkunastu lat gości on także w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Także w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Olbrzym zaprezentowane zostaną najlepsze dokumenty dotykające tematyki praw człowieka. Tym razem w repertuarze Festiwalu znalazły się filmy ukazujące trudne sytuacje ludzi zarówno z naszego śląskiego podwórka, z innych regionów kraju, jak i zza oceanu. Historie niezwykle poruszające i warte uwagi.

Dodatkowo po dwóch seansach zapraszamy na spotkanie ze specjalistami z Okręgowej Rady Adwokackiej. Kinga Widera i Ewa Labocha odpowiedzą na pytania, które zrodzą się podczas oglądania takich filmów, jak „Armia Gideona” oraz „Detektywi prawdy”. Spotkania ze specjalistami – bezpośrednio po seansach filmowych.

Na wszystkie seanse i spotkania – wstęp wolny (wejściówki do pobrania w kasie TCK).

Szczegółowy program Festiwalu:

9 października (wtorek)

- godz. 18.00 - „Armia Gideona” (2016, napisy)
Jak wygląda praca obrońców z urzędu na głębokim południu Stanów Zjednoczonych? Portret trójki takich adwokatów - daleki od obrazu prawników z hollywoodzkich dramatów sądowych. Po seansie - spotkanie z adwokat Ewą Labochą.

- godz. 20.30 - „Gruba” (2017)
Piękny portret trzech kobiet pracujących na płuczce kopalni Rydułtowy-Anna. Ten film to również inspiracja klasycznymi osiągnięciami polskiej szkoły dokumentu.

10 października (środa)

- godz. 18.00 - „Ryzyko” (2016, napisy) - kontrowersyjny portret szefa WikiLeaks, Juliana Assange’a.

- godz. 20.00 - „Puszcza Białowieska. Jesteśmy” (2017)
Film opowiada o ruchu na rzecz obrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką – jednym z najgłośniejszych ruchów społecznych w Polsce ostatnich lat. 
- godz. 20.50 - „Polonez” (2016)
Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na prezentację pt. „Pokażę swój patriotyzm”. Który z uczestników przekona jury, że najszczerzej zaprezentował swoje rozkochanie w ojczyźnie?

11 października (czwartek)

- godz. 18.00 - „Jeszcze jeden news” (2017, napisy)
Filmowe ujęcia, które przez ostatnie dwa lata zdominowały medialne doniesienia: przepełnione pontony lądujące na plażach, objuczone tłumy wędrujące przez bezkresny bałkański krajobraz, dworce kolejowe zamienione w noclegownie…

- godz. 19.45 - „Jeszcze jutro” (2016, napisy)
Jej gwiazda wzeszła nagle. Krótki poemat “Przeszłam pół Chin, żeby spać z tobą” niemal z dnia na dzień stał się ogólnonarodową internetową sensacją.

- godz. 21.15 „Leninopad” (2017, napisy)
Dokument łączący archiwalia ukazujące uroczyste odsłonięcia pomników Lenina w czasach ZSRR ze współczesnymi ujęciami ich destrukcji.

12 października (piątek)

- godz. 18.00 „Detektywi prawdy” (2017, napisy) oraz Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym, TCK
Nowe technologie często kojarzą nam się z zagrożeniem dla praw człowieka. Ale paradoksalnie oznaczają one również nieznane wcześniej, a szeroko już dostępne możliwości działania w obronie tych praw. Po seansie - spotkanie z adwokat Kingą Widerą.

- godz. 20.30 „Oczekiwanie” (2016, napisy)
Opowieść o Rochsar, która mieszka w Danii z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa. Chodzi do szkoły, świetnie gra w piłkę nożną, często się uśmiecha, a od koleżanek na pierwszy rzut oka różni ją tylko ciemniejsza karnacja…

 
 
                              wydarzenia                                                                                                                                                              »całe kalendarium 

 

 
  
 
ZAJĘCIA STAŁE

Informacje