Taniec

W TCK działają liczne grupy tańca nowoczesnego. Organizowane są także warsztaty tańca zarówno współczesnego, jak i ludowego oraz baletu.
Na zajęcia stałe uczęszcza kilkuset uczniów.

Jak większość przedsięwzięć, które odnoszą wielki sukces, wszystko zaczęło się od skromnego pomysłu zorganizowania w 2000 r. warsztatów tańca nowoczesnego, które miały mieć charakter jednego cyklu spotkań zakończonych pokazem. Zainteresowanie warsztatami okazało się tak duże, że z udziałem ich uczestników już kilka miesięcy później powstała pierwsza Grupa Tańca Nowoczesnego, a jesienią 2001 r. został przeprowadzony pierwszy nabór, na który zgłosiło się ponad 70 dziewcząt w wieku od 10 do 22 lat. Zespół coraz częściej zaczął pojawiać się na lokalnych imprezach i uroczystościach: dorocznym święcie miasta, festynach i piknikach. W 2004 r. liczył już 85 tancerzy. Dzisiaj to kilkusetosobowa rzesza młodych ludzi stale uczęszczających na zajęcia w kilku grupach tanecznych.

W grupach tanecznych TCK prowadzona jest edukacja taneczna obejmująca różne techniki i style: jazz, funky jazz, broadway jazz, hip hop, elementy tańca klasycznego, a także tradycyjnych tańców ludowych z różnych stron świata wykonywanych do współczesnej muzyki rozrywkowej.

Najważniejszym celem jest oczywiście umożliwienie młodym ludziom rozwijania swoich pasji i marzeń poprzez taniec. Równocześnie program został opracowany tak, aby taniec stał się dla dzieci i młodzieży formą aktywnego spędzania czasu. Dwa razy w roku wszystkie grupy taneczne prezentują swój aktualny dorobek na specjalnych pokazach. Pokazy te od lat muszą być prezentowane dwukrotnie, gdyż duża sala widowiskowa TCK nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

O poziomie artystycznym świadczą liczne najwyższe nagrody i wyróżnienia zdobywane na najbardziej prestiżowych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Od kilkunastu lat w każdym roku grupy taneczne TCK mogą poszczycić się takimi sukcesami.

Niejako naturalną konsekwencją pozycji, jaką w tańcu nowoczesnym zdobyło Tarnogórskie Centrum Kultury, stał się pomysł zorganizowania corocznego ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego „Tańcząc w jasnościach”. Nazwa ma przypominać i przekonywać, że taniec… oczyszcza, poprawia humor, budzi zmysłowość. Niesie ze sobą pozytywny przekaz, jest również doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Nazwa w żartobliwy sposób współbrzmi z żartem… św. Augustyna, który rzucił kiedyś wezwanie: „Człowieku, ucz się tańczyć, bo cóż będą z Tobą robić aniołowie w niebie”…

Celem imprezy jest oczywiście prezentacja dorobku zespołów tanecznych i promocja różnych technik tańca, ale Festiwal jest także miejscem wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska tanecznego. Uczestnicy występują w kilku kategoriach wiekowych, w dwóch stylach: taniec współczesny i freestyle. W ciągu kilku lat Festiwal stał się jedną z największych imprez tanecznych o charakterze konkursowym w południowej Polsce. W ubiegłym roku do udziału w jubileuszowym X Festiwalu zgłosiło się aż 89 grup tanecznych z kilkunastu miast. Na parkiecie pojawiło się ponad 1.300 tancerek i tancerzy. Nic nie wskazuje na to, żeby kolejne Festiwale miały cieszyć się mniejszym zainteresowaniem. Na parkiecie największej hali sportowej w mieście od wczesnego ranka do późnego wieczora pojawiać się będą znowu setki młodych tancerzy…

Poniżej prezentujemy grupy oraz godziny zajęć:

Grupa baletowa z elementami tańca ludowego
Prowadzenie: Katarzyna Pol
Czwartki: 17.20-18.10
Grupa uczy się podstaw baletu z akompaniamentem na żywo, a także elementów tańca ludowego. Dwa razy w roku prezentuje swoje umiejętności podczas pokazów śródrocznych w TCK.

A-psik
Prowadzenie: Joanna Sankowska
dzieci w wieku 7-9 lat
Wtorki, 16.30–17.30
Główną techniką grupy jest hip-hop, dzieci uczą się również izolacji oraz koordynacji ruchowej. Pod okiem prowadzącej dzieci tworzą także własne choreografie. Występują na pokazach w TCK, prezentują się również na scenie i w pochodzie podczas Gwarków.

Mini TESS
Główną techniką grupy jest hip-hop oraz jazz, dzieci uczą się również izolacji oraz koordynacji ruchowej. Pod okiem prowadzącej dzieci tworzą także własne choreografie. Występują na pokazach w TCK, prezentują się również na scenie i w pochodzie podczas Gwarków.
Prowadzenie: Joanna Sankowska
dzieci w wieku 9-12 lat
Wtorki, 17.30-18.30
Piątki, 16.00-17.00

Mały TESS
Prowadzenie: Joanna Wiechowska
dzieci w wieku 8-12 lat grupa festiwalowa
Poniedziałki, 16.00-17.30
Środy, 16.00-17.30
Grupa specjalizuje się w technikach jazzowych, ma również zajęcia z tańca klasycznego i akrobatyki. Mały TESS bierze udział w ogólnopolskich festiwalach tanecznych, m. in. Pyskowicach, Katowicach, Małogoszczy, Częstochowie. Zobaczyć można ich również na pokazach w TCK oraz na scenie i w pochodzie podczas Gwarków.

KLASYKA
Prowadzenie: Justyna Michalska

AKROBATYKA
Prowadzenie: Joanna Skowrońska/Paulina Kocięda

TESS I
Prowadzenie: Joanna Wiechowska
Wiek 13-19 lat
Poniedziałki, 17.30-19.00
Środy, 17.30-19.00
Tancerze specjalizują się w lyrical i modern jazz, ćwiczą również elementy tańca klasycznego oraz akrobatyki. TESS I bierze udział w ogólnopolskich festiwalach tanecznych, m. in. w Bełchatowie, Wodzisławiu Śl., Pyskowicach, Katowicach, Małogoszczy, Częstochowie. Zobaczyć można ich również na pokazach w TCK oraz na scenie i w pochodzie podczas Gwarków.

AKROBATYKA
Prowadzenie: Joanna Skowrońska/Paulina Kocięda

TESS – Grupa reprezentacyjna
Prowadzenie: Justyna Michalska
Wiek 15-27 lat
Środy: 19.15-21.00
Piątki: 19.00-21.30
Reprezentacyjna grupa taneczna TCK i miasta Tarnowskie Góry. Wykonuje różne odmiany tańca jazzowego (lyrical, modern, contemporary, broadway), a także tańce charakterystyczne dla różnych stron świata, polskie tańce narodowe.  Grupa przygotowuje także oprawę taneczną dla wielu projektów odbywających się w TCK, występuje podczas Gwarków, a także na ogólnopolskich festiwalach tanecznych. W 2012 roku TESS można było zobaczyć w programie „Mam Talent”.

AKROBATYKA
Prowadzenie: Joanna Skowrońska/Paulina Kocięda

Grupa taneczna dla dorosłych - TESS Up
Zajęcia taneczne dla grupy wiekowej 25+
Prowadzenie: Joanna Wiechowska
Poniedziałki, 19.00-20.15

Grupa HIP-HOP
Prowadzenie: Marta Pasternak
Grupa wiekowa: 9-13 lat
Czwartki 16.00-17.00

Akrobatyka
Grupa młodsza – 5-7 lat, godz. 10.00-11.15
Grupa starsza – 8-13 lat, godz. 11.15-12.30

Informacje