20 – 25 marca (wtorek – niedziela)


Fundacja WSPIERAM we współpracy z Europejską Agencją Reklamową oraz firmą dystrybucyjną 35 mm od lat zajmuje się propagowaniem kultury rosyjskiej w Polsce. Po długiej nieobecności kina rosyjskiego w Polsce, w 2007 roku z obawami przystąpiono do organizacji I Festiwalu Filmów Rosyjskich. Zainteresowanie widzów przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Festiwal okazał się wielkim sukcesem.
Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci. Festiwal ma swoją objazdową odsłonę w kinach całej Polski pod nazwą „Sputnik nad Polską”.
Również w Tarnogórskim Centrum Kultury kolejne edycje Festiwalu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. DKF Olbrzym już po raz piąty bierze udział w tym wydarzeniu. Tegoroczną odsłonę „Sputnika nad Polską” rozpoczniemy wykładem „Cicha fala – kino rosyjskie w XXI wieku” dr Pauliny Gorlewskiej z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która od lat interesuje się współczesnym kinem rosyjskim oraz kulturą Rosji postsowieckiej. Wykład poprzedzi projekcję filmu „Arytmia” – nagrodzonego Grand Prix oraz Nagrodą Publiczności 11. edycji Festiwalu.


W tym roku w DKF Olbrzym zaprezentujemy:

20 marca (wtorek), godz. 18:00
Wykład: „Cicha fala – kino rosyjskie w XXI wieku”, prowadzenie: Paulina Gorlewska - filmoznawczyni, doktor nauk o sztuce (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ). Zainteresowana współczesnym kinem rosyjskim oraz kulturą Rosji postsowieckiej, oglądanymi z perspektywy studiów nad traumą i Memory Studies. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych” oraz „Rzeczpospolitej”.

Projekcja filmu: „ARYTMIA” (2017)
Rosja, Finlandia, r. B. Chlebnikow [112 min] – dramat, 18+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Oleg jest utalentowanym lekarzem pracującym w pogotowiu ratunkowym. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jego przyjazd może zmienić wszystko, dlatego często stara się dokonywać rzeczy niemożliwych. Wszystko inne może zaczekać: rodzina, kariera… Podczas gdy Oleg ratuje innych, jego żona, zmęczona takim życiem, decyduje się na rozwód, a w szpitalu pojawia się nowy szef, dla którego liczą się tylko liczby i regulaminy.

21 marca (środa), godz. 19.00 „BYLI SOBIE” (2017)
Rosja, r. E. Parri [85 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Pogodna i pozytywna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa. Jeden z mężczyzn postanawia raz na zawsze skończyć z samotnością, decyduje się zatem ofiarować swoją rękę i serce wdowie. Jednak drugi mężczyzna nie może się z tym pogodzić i także pretenduje do zajęcia pustego miejsca w sercu sąsiadki.

22 marca (czwartek), godz. 19.00 „JAK WITIA CZESNOK LIOCHĘ SZTYRA DO DOMU OPIEKI WIÓZŁ” (2017)
Rosja, r. A. Chant (Jewsiejew) [90 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od „utrudniających mu życie” żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca - kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.

23 marca (piątek), godz.19.00 „ZAKLĘTY W SMOKA” (2016)
Rosja, r. I. Dżendubajew [107 min] – fantasy, 12+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Księżna Mirosława zostaje porwana z własnego wesela przez smoka, który zabiera ją ze sobą do swojego zamku na wyspie. Bliscy i narzeczony to już przeszłość. Jej życie to teraz niewola wśród kamiennych murów w towarzystwie pięknego i tajemniczego Armana. Kim jest naprawdę i skąd wziął się na wyspie?

24 marca (sobota), godz. 19.00 „CZAS PIONIERÓW” (2017)
Rosja, r. D. Kisieliow [140 min] – historyczny, przygodowy, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Prawdziwa historia lotu statku kosmicznego „Woschod 2”, podczas którego człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Przy pomocy najnowszych technologii ekipa filmu odtworzyła dramatyczne okoliczności bohaterskiego lotu i powrotu na Ziemię.

25 marca (niedziela), godz. 19.00 „BLISKOŚĆ” (2017)
Rosja, r. K. Bałagow [118 min] – dramat, 16+, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Akcja filmu, opartego częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego – buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.

 

Karnety na wszystkie pozycje Festiwalu: 25/35 zł.
Bilety na pojedyncze seanse: 8/10 zł.

Informacje