19 kwietnia (czwartek), godz. 18.00


ART DOC: Filmowe wizerunki artystów
 
Publiczność od zawsze oczekiwała od kina „wyjątkowości” – ukazywania sytuacji, z którymi – być może – nigdy się nie zetknie i postaci, których zwykły człowiek prawdopodobnie nigdy nie spotka w swoim szarym, codziennym życiu. I film na to zapotrzebowanie chętnie odpowiadał. Do tego celu idealnie nadawali się… artyści wszelkiej maści – niedostosowani do otaczającej ich rzeczywistości, czasem wyprzedzający epokę, a przez to często nadwrażliwi i depresyjni.

Ich ekranowe wcielenia będą właśnie tematem wykładu Patrycji Muchy pt. „Wrażliwcy, ekscentrycy i dekadenci - o filmowych wizerunkach artystów”. Wykład ten będzie równocześnie wprowadzeniem do seansu filmowego.
„Serce miłości” Łukasza Rondudy zrobiło dość osobliwą karierę. Film został pominięty na festiwalu w Gdyni, co przysporzyło mu swoistej legendy dzieła z „salonu odrzuconych”.

Film ukazuje codzienne życie pary artystów. Bezlitośnie odsłania zarówno wielkość, jak i małostkowość twórcy, walczącego o każdy centymetr oryginalności i uznania. Wojtek i Zuzanna kłócą się tak samo jak każda para, tyle że przedmiotem ich kłótni jest zazwyczaj to, które pomysły są czyje i czy aby na pewno druga strona nie chce ich sobie przywłaszczyć. Krytycy zwracają uwagę, że dynamika tych kłótni i ich profesjonalny filmowy rytm sprawiają, iż „Serce miłości” ogląda się jak świetną… komedię romantyczną osadzoną w świecie artystów. Film Łukasza Rondudy można nie tylko docenić, ale wręcz się w nim zakochać.

Bilety na wykład i film: 10 zł.
 

 

Informacje