15 marca (piątek), godz. 18.00


SPOTKANIA GRAFICZNE

Kolejny rodzaj warsztatów twórczych, które uruchamiamy  w „Punkcie Sztuki” - pracowni artystycznej Tarnogórskiego Centrum Kultury. W jego ramach realizowane będą prace z zakresu grafiki warsztatowej - techniki artystycznej o bogatej i niezwykłej tradycji. 

W dużym uproszczeniu grafika to działanie, które pozwala jeden rysunek odbić w wielu kopiach. Zależnie od funkcji rozróżniamy:
- grafikę artystyczną (warsztatową), której tworzenie polega na wykonaniu rysunku/projektu, przełożeniu go na matrycę i wykonaniu odbitek — rycin, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Liczba odbitek możliwych do uzyskania z jednej matrycy zależy od techniki, którą zastosujemy;
- grafikę użytkową, związaną z rynkiem wydawniczym i reklamą. Grafika użytkowa obejmuje plakat,  ilustracje, druki okolicznościowe, magazyny, gazety, znaczki pocztowe, banknoty, ekslibrisy i liternictwo.

Technik graficznych jest mnóstwo, a jedyne ograniczenie… to nasza wyobraźnia. Jednak w tym bogactwie są pewne reguły. Techniki graficzne dzielą się na grupy ze względu na sposób opracowania matrycy:
-  techniki druku wypukłego polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać niewydrukowane – na odbitce ślad pozostawią wypukłe części formy drukowej  (drzeworyt, kamienioryt, linoryt, gipsoryt, cynkoryt, korkoryt);
- techniki druku wklęsłego polegają na żłobieniu lub trawieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które odbiją się na papierze (miedzioryt, staloryt, sucha igła, mezzotinta, akwaforta i akwatinta);
- techniki druku płaskiego polegają na takim spreparowaniu matrycy, aby część  niepokryta rysunkiem była odporna na przyjmowanie farby drukarskiej. Zaliczamy  do nich litografię, cynkografię (cynkotypię), monotypię.

W trakcie naszych „Spotkań graficznych” głównym zadaniem będzie praca w zakresie linorytu. Jest to jedna z popularniejszych technik graficznych, należąca do wspomnianego wcześniej druku wypukłego.  Rysunek żłobi się w linoleum, za pomocą dłuta, noża i innych narzędzi, a odbitki wykonuje się na drukarskiej prasie ręcznej (która jest na wyposażeniu naszej pracowni). 

Warsztaty będą odbywały się raz w miesiącu. Na wstepie każdych zajęć odbędzie się teoretyczne wprowadzenie. Na warsztaty zapraszamy młodzież i dorosłych. Ograniczenie dolnej grabnicy wiekowej konieczne jest z tego powodu, że używamy ostrych i niebezpiecznych narzędzi, a praca wymaga dużej koncentracji i cierpliwości. Zajęcia mają ponadto charakter indywidualnych konsultacji, dlatego uczestnikiem może być zarówno osoba początkująca, jak i zaawansowana. 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie, na którym uczestnicy poznają tę niezwykłą i tajemniczą część świata sztuki. 

Prowadzenie: Anna Osadnik.

Bilety: 15 zł.


 

Informacje