16 marca (sobota), godz. 18.00

„Arcydzieło na śmietniku” – błyskotliwa komedia w wykonaniu łódzkiego Teatru Powszechnego.

O spektaklu:
Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę sztuki, by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który odmieni jej los?
Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko: od statusu społecznego, poprzez wykształcenie, aż po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach sztuka Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić co jest dziś prawdą.

Z recenzji:
Milena Lisiecka oddała całą złożoność swej postaci. Jej bohaterka ma spryt kobiety wiejskiej, siłę i nieufność w stosunku do otoczenia, a jednocześnie wrażliwość, czasem wręcz tkliwość. Jak trzeba, klnie, ale potrafi też być wzruszająca. Wyznaje zasady, z których nie ma zamiaru rezygnować. A pieniądze nie są dla niej najważniejsze.
Historyk sztuki wydaje się dla niej przybyszem z kosmosu. Dla Jakuba Kotyńskiego postać ekscentrycznego znawcy Pollocka jest ciekawym wyzwaniem. Zaprezentował człowieka żyjącego w swoim mikroświecie, wyizolowanego z codziennej rzeczywistości. Ma w sobie pasję i pięknoduchostwo.
Opowieść o geniuszu jego ulubionego malarza wypowiadana jest w ekstazie niczym Wielka Improwizacja. Napisać taką opowieść o człowieku i sztuce to duża sztuka.
[Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita online]

To przede wszystkim komedia obyczajowa, niepozbawiona jednak refleksji o sztuce. Czy musi zachwycać? Co decyduje o jej wartości? Komu jest potrzebna i do czego?
["Pollock w kamperze. Premiera w Powszechnym", Izabella Adamczewska, Gazeta Wyborcza]

Autor: Stephen Sachs;
Przekład: Bogusława Plisz-Góral;
Reżyseria: Justyna Celeda;
Scenografia: Grzegorz Małecki;
Obsada: Milena Lisiecka, Jakub Kotyński;
Czas trwania: 1 godz. 15 min.

Bilety: 44/55 zł.


 

Informacje