GWARKI


To jedno z największych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-historycznych, które już od 1957 r. przyciąga mieszkańców całego Górnego Śląska. Nawiązuje do przywileju nadanego miastu w 1599 roku, na mocy którego gród gwarków miał prawo urządzania „zabaw i komedyj” podczas jarmarku w niedzielę po świętym Idzim.


Od wielu lat Tarnogórskie Centrum Kultury odpowiada za program i organizację najważniejszych imprez kulturalnych w czasie „Gwarków”, w tym wszystkich występów na scenie głównej oraz tradycyjnego pochodu.

Przygotowania do GWARKÓW 2018

Gwiazdy, gwiazdy, gwiazdy...


Jak powiedział kiedyś mistrz Hitchcock, dobry film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi i od tego momentu napięcie powinno powoli rosnąć... Zgodnie z tą zasadą, powoli ujawniamy Gwiazdy, które w tym roku pojawią się na Gwarkach. Na razie tyle, ale zaglądajcie tutaj często. W każdej chwili moją pojawić się kolejni wykonawcy!     

Aktualności i komunikaty

- "Regulamin działań promocyjnych i reklamowych podczas plenerowej imprezy masowej Gwarki w dniach 7-9 września 2018 r. w Tarnowskich Górach". Dokument ten można przeczytać (lub pobrać) w zakładce "Regulaminy i cenniki" lub klikając TUTAJ.


- Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń lokalnych i regionalnych rzemieślników, artystów i wszystkich, którzy własnoręcznie tworzą oryginalne przedmioty użytku codziennego lub ozdoby. Podczas Kiermaszu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego - 8 i 9 września 2018 r. - uczestnicy będą mogli promować własne wyroby bez ponoszenia opłat targowych! O wyniku rekrutacji organizatorzy poinformowali już wszystkich zainteresowanych.

RYS HISTORYCZNY I WSPOMNIENIA...

Pochód osobistości


W niedzielnym pochodzie, który obrazowo opowiada o niezwykle bogatej historii miasta, tarnogórzanie mogą obejrzeć m.in. króla Jana III Sobieskiego i jego przepiękną żonę Marysieńkę w asyście husarii, Króla Augusta II Mocnego, a także Johanna Sedlaczka, którego wina cieszyły się wówczas nie mniejszą popularnością niż osławione trunki Fukiera. Kolejną ważną postacią, która pojawia się w pochodzie, jest książę Jan II Dobry, który wniósł wielkie zasługi dla rozwoju górnictwa.

W historycznym pochodzie uczestniczą również „ojcowie-załozyciele” miasta, ówczesne władze miejskie z burmistrzem (a raczej burmistrzami, gdyż było ich 3 - Jerzy Meininger, Andrzej Hejdek, Krzysztof Reissig) i zacnymi rajcami miejskimi na czele oraz przedstawiciele ówczesnej władzy górniczej czyli Rady Górniczej i starszyzny w osobach: mistrza górniczego (który w pierwszym okresie pełnił rolę burmistrza, a także przewodniczył sądowi), szychmistrzów, hutmanów, olborników i pisarzy.

W orszaku nie brakuje również legendarnego chłopa Rybki. Wedle podań, pierwszy kruszec srebra na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór wyorał około 1490 roku właśnie ów Rybka. Legenda głosi też, że wtedy pojawił Skarbnik, który w zamian za opiekę nad gwarkami zażądał od chłopa, aby oddał mu cały pierwszy urobek. Bryłki te Skarbnik schował w różnych zakątkach miasta. Oczywiście, Skarbnika także widzimy co roku w pochodzie. Za nimi idą zwykle gwarkowie: ciągacze, płóczkarze, rębacze i wykładacze. Pojawia się też symbolicznie "Ordunek Gorny" - ustawa górnicza z 1528 roku, która mówi o prawach i obowiązkach gwarków.

Kolejne sekwencje pochodu przedstawiają m.in. czasy buntu gwarków oraz inne wybitne postacie, które gościły w Tarnowskich Górach, takie jak Walenty Roździeński czy poeci Johann Wolfgang von Goethe i Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Wybicki, Ignacy Krasicki.Część współczesną pochodu stanowią orkiestry dęte, chóry i zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy (także z miast partnerskich), stowarzyszenia, grupy hobbystyczne oraz dzieci i młodzież szkolna w różnokolorowym korowodzie.

Trzydniowe święto miasta

Jak to kiedyś zauważył żartem jeden z włodarzy miasta, coraz częściej w różnych miastach Śląska (i nie tylko) próbuje się naśladować i powielać wypracowaną w Tarnowskich Górach formułę święta miasta z uroczystym, radosnym pochodem. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, ale należy pamiętać, że… „oryginał” jest tylko jeden – tarnogórskie „Gwarki”.

Na scenie na tarnogórskim Rynku występują co roku najbardziej popularni artyści polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej. W ostatnich latach publiczność bawili m.in. Kayah, Enej, Natalia Kukulska, Varius Manx, Kamil Bednarek, Afromental, Kuba Nycz, Grzegorz Poloczek, Agnieszka Chylińska, Anna Wyszkoni, Red Lips, Organek, Natalia Przybysz czy Cugowscy.

Występy największych gwiazd poprzedzane są zawsze pokazami osiągnięć artystycznych zespołów działających przy Tarnogórskim Centrum Kultury: Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, TG Big Bandu, grup tanecznych i chórów.

W trakcie „Gwarków” TCK organizuje także szereg imprez towarzyszących, takich jak ART.eria TG (wystawa prac tarnogórskich artystów), wystawa filatelistyczna, zawody brydża sportowego, festyn „Postaw na Rodzinę” i kiermasz artystyczny na Pl. Wolności.

WSPOMNIEŃ CZAR - FOTORELACJE - GWARKI 2017


PIĄTEK:

Tarnogórska Orkiestra Dęta 


Kabaret Młodych Panów
Natalia Szroeder 
Uroczyste otwarcie Gwarków
Agnieszka Chylińska

SOBOTA:

Miuosh

Cleo
Zespoły taneczne TESS

Anna Wyszkoni

NIEDZIELA:

TG BIG BAND
 
Halina Frąckowiak
Red Lips
Organek
Cugowscy

Zwieńczeniem „Gwarków” w niedzielny późny wieczór jest zawsze oczekiwany przez wszystkich imponujący pokaz sztucznych ogni

Informacje