ukBądź na bieżąco:    

Infokultur | SŁUCHAJ tckfm radio internetowe

Spektakl taneczny „Płaczki”

30 kwietnia (niedziela), godz. 19.00 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

 

Zapraszamy na zjawiskowy i porywający spektakl teatru tańca „Płaczki” w wykonaniu Grupy Wokół Centrum, działającej w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

 

Płaczki w kulturze ludowej to kobiety zwykle starsze, wynajmowane na uroczystości pogrzebowe. Rodzina opłacała je, by płakały nad zmarłym przed pochówkiem i w trakcie. Płaczką można również nazwać beksę – kobietę płaczącą bez powodu, bardzo emocjonalną i przewrażliwioną.

 

Grupa Wokół Centrum pokazuje, jak bardzo różnorodny jest płacz. Płacze się ze szczęścia, śmiechu i rozpaczy oraz zupełnie przypadkowo, ze wzruszenia. Płacz to nie tylko łzy i mimika twarzy. To ruch całego ciała, a także ducha. W spektaklu poruszana jest również kwestia płaczu na zawołanie – udawania i grania łez. Dzięki temu może być zupełnie nieszczery i obłudny. Ale z drugiej strony może być „zawodowy” jak w przypadku profesji żałobnika (płaczki) czy zawodowego, wyuczonego płaczu aktora lub tancerza, który musi pokazać emocje na scenie. Spektakl pokazuje również intymną stronę aktorek oraz ich osobistych przemyśleń.

 

Grupa Wokół Centrum powstała w marcu 2015 roku. Idea jej utworzenia wyrosła z głębokiej potrzeby współpracy z innymi twórcami, owocującej bogactwem inspiracji i różnorodnością w budowaniu scenicznego przekazu. Trzon Grupy stanowią tancerki trenujące ze sobą regularnie. To one, w zależności od koncepcji,  zapraszają do współpracy zagranicznych gości, niezależnych lub zrzeszonych twórców, tancerzy, performerów czy aktorów.

 

Producent: Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne

 

Obsada: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

 

Koncepcja i choreografia: Agata Moląg

 

Bilety: 12/15 zł