05.10.2020

Dofinansowania dla projektów TCK

Miło nam poinformować, że 3 projekty Tarnogórskiego Centrum Kultury otrzymały dofinansowanie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Są to:

 • Widowisko multimedialne pt. „Muzyczne opowieści historyczne: Powstania śląskie” (8.11.2020 godz. 18:00), bilety do nabycia tutaj.

  Widowisko przybliży historię Śląska w ciekawy i nowoczesny sposób. Sto lat temu nikt nie mógł przewidzieć, że powstania śląskie wywrą tak duży wpływ na dzieje naszego kraju. A jednak Ślązacy wierzyli w swój cel i aż trzykrotnie mobilizowali się do działania. Powstania śląskie otworzyły możliwości negocjacji i zmian, które dzięki nim wprowadzono. Właśnie tę historię chcemy przybliżyć młodym ludziom – zachęcić ich do poszerzenia wiedzy na temat lokalnych bohaterów, skłonić do refleksji na temat wolności i niepodległości.
 • Publikacja „Tarnogórzanie” (wywiady-rzeki z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór)
  Celem projektu jest wydanie książki opartej na filmowych wywiadach z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór. Bohaterami książki będą osobowości ze świata kultury i sztuki, m.in: prof. Jan Miodek, Krzysztof Mazik, prof. Werner Lubos, Kazimierz Sporoń, Barbara Lubos, Maja Ganszyniec, Michał Majnicz, Eryk Lubos, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Michał Oleszczyk, Piotr Trojan. Postaci te stanowią o wyjątkowości miasta – sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów. Tematem wywiadów-rzek będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, przygodzie tworzenia, dobrym życiu, niepokojach związanych ze współczesnością. Książka będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.
  Wydanie książki „Tarnogórzanie” wzmocni poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców. Książka będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie Polski. Portrety zostaną wzbogacone o unikatowe materiały archiwalne i faktograficzne.
 • Publikacja poświęcona pamięci i twórczości Jana Nowaka
  Z okazji 10. rocznicy śmieci Jana Nowaka (przypadającej w tym roku), chcemy upamiętnić jego twórczość. W listopadzie br. zorganizujemy wystawę prac artysty. Uzupełnieniem ekspozycji będzie publikacja, w której pojawią się teksty poświęcone artyście, połączone z wywiadami oraz reprodukcjami dzieł. Omówione zostaną mozaikowe realizacje Jana Nowaka na terenie miasta Tarnowskie Góry, w szczególności dzieła sztuki w TCK oraz nieistniejąca już realizacja na Dworcu PKP. Publikacja będzie próbą udokumentowania obiektów, utrwalenia historycznego dziedzictwa oraz promocji lokalnych i unikatowych mozaik w naszym regionie.

Partner:

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt