Dofinansowania dla projektów TCK 2022
Miło nam poinformować, że 2 projekty Tarnogórskiego Centrum Kultury otrzymały dofinansowanie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.
Są to:
- Śląskim okiem o Śląsku – cykl spotkań autorskich
Projekt polega na organizacji spotkań autorskich z pisarzami ze Śląska i piszących o Śląsku. Celem projektu jest ukazanie Śląska jako regionu wielobarwnego, wielowątkowego.
Chcemy skłonić mieszkańców do refleksji i dyskusji na temat historii i przyszłości regionu. W dyskusji ważny będzie głos zaproszonych autorów, którzy opowiedzą o swoich inspiracjach twórczych, wyjaśnią czy pochodzenie miało wpływ na ich twórczość.
Inspiracją do stworzenia projektu było niedawne spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – pisarzem młodego pokolenia, laureata Literackiej Nagrody Nike 2021. Rozmowa wokół nagrodzonej książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. To sprawiło, że postanowiliśmy odszukać inne przykłady twórczości związane z Górnym Śląskiem. Zaproszeni przez nas goście posługują się różnymi gatunkami literackimi: kryminał, reportaż, powieść obyczajowa, romans, powieść historyczna. Każdy z autorów w inny sposób podchodzi do tematu śląskości w swojej twórczości, inaczej ją interpretuje i zwraca uwagę na różne aspekty. Pokażemy w ten sposób, że Śląsk to nie tylko węgiel i niespotykana gwara. To przede wszystkim miejsce bogate w niesamowite rodzinne historie, niejednokrotnie naznaczone etosem pracy.
Zaproszonych autorów przedstawimy niebawem.
- Wydanie antologii „Wyrazy najszczerszej poezji”
Celem projektu jest wydanie publikacji – antologii „Wyrazy najszczerszej poezji”, będącej podsumowaniem warsztatów literackich Tarnogórskiego Centrum Kultury.
Antologia będzie zawierać wiersze uczestników warsztatów literackich, które od dziesięciu lat są stałym elementem oferty Tarnogórskiego Centrum Kultury. W zajęciach uczestniczą zarówno doświadczeni literaci, jak również osoby, które dopiero zbierają materiał na swój autorski tomik. Celem warsztatów jest doskonalenie warsztatu ludzi pióra. Łączą tu swoje doświadczenia w dziedzinie pisania, bazują na praktyce, historii i teorii literatury. Odwołują się do najlepszych standardów krytyki literackiej, własnej wiedzy i umiejętności. Prowadzącym warsztaty jest Grzegorz Kielar – autor trzech tomików poetyckich, laureat konkursów poetyckich w Głogowie, Kaliszu i Tarnowie; jego wiersze zostały przetłumaczone na język litewski i ukazały się w kilku litewskich czasopismach kulturalnych.
Publikacja będzie podsumowaniem zajęć artystycznych w roku 2021/2022. Zaprezentowane zostaną w niej najlepsze wiersze, które powstały podczas zajęć literackich. Antologia doskonale wpisuje się w artykułowany od kilku lat tożsamościowy dyskurs w polskiej literaturze. Utwory zgromadzone w zbiorze to obraz współczesnego myślenia regionalistycznego i prezentacja postaw wobec wielu płaszczyzn życia społecznego. Poprzez te utwory można dostrzec obraz społeczności – tarnogórskiego środowiska literackiego, które ma już swoją długoletnią historię.