13.04.2022

Dofinansowania dla projektów TCK 2022

Miło nam poinformować, że 2 projekty Tarnogórskiego Centrum Kultury otrzymały dofinansowanie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Są to:

  • Śląskim okiem o Śląsku – cykl spotkań autorskich

Projekt polega na organizacji spotkań autorskich z pisarzami ze Śląska i piszących o Śląsku. Celem projektu jest ukazanie Śląska jako regionu wielobarwnego, wielowątkowego.

Chcemy skłonić mieszkańców do refleksji i dyskusji na temat historii i przyszłości regionu. W dyskusji ważny będzie głos zaproszonych autorów, którzy opowiedzą o swoich inspiracjach twórczych, wyjaśnią czy pochodzenie miało wpływ na ich twórczość.

Inspiracją do stworzenia projektu było niedawne spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – pisarzem młodego pokolenia, laureata Literackiej Nagrody Nike 2021. Rozmowa wokół nagrodzonej książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. To sprawiło, że postanowiliśmy odszukać inne przykłady twórczości związane z Górnym Śląskiem. Zaproszeni przez nas goście posługują się różnymi gatunkami literackimi: kryminał, reportaż, powieść obyczajowa, romans, powieść historyczna. Każdy z autorów w inny sposób podchodzi do tematu śląskości w swojej twórczości, inaczej ją interpretuje i zwraca uwagę na różne aspekty. Pokażemy w ten sposób, że Śląsk to nie tylko węgiel i niespotykana gwara. To przede wszystkim miejsce bogate w niesamowite rodzinne historie, niejednokrotnie naznaczone etosem pracy.

Zaproszonych autorów przedstawimy niebawem.

  • Wydanie antologii „Wyrazy najszczerszej poezji”

Celem projektu jest wydanie publikacji – antologii „Wyrazy najszczerszej poezji”, będącej podsumowaniem warsztatów literackich Tarnogórskiego Centrum Kultury.

Antologia będzie zawierać wiersze uczestników warsztatów literackich, które od dziesięciu lat są stałym elementem oferty Tarnogórskiego Centrum Kultury. W zajęciach uczestniczą zarówno doświadczeni literaci, jak również osoby, które dopiero zbierają materiał na swój autorski tomik. Celem warsztatów jest doskonalenie warsztatu ludzi pióra. Łączą tu swoje doświadczenia w dziedzinie pisania, bazują na praktyce, historii i teorii literatury. Odwołują się do najlepszych standardów krytyki literackiej, własnej wiedzy i umiejętności. Prowadzącym warsztaty jest Grzegorz Kielar – autor trzech tomików poetyckich, laureat konkursów poetyckich w Głogowie, Kaliszu i Tarnowie; jego wiersze zostały przetłumaczone na język litewski i ukazały się w kilku litewskich czasopismach kulturalnych.

Publikacja będzie podsumowaniem zajęć artystycznych w roku 2021/2022. Zaprezentowane zostaną w niej najlepsze wiersze, które powstały podczas zajęć literackich. Antologia doskonale wpisuje się w artykułowany od kilku lat tożsamościowy dyskurs w polskiej literaturze. Utwory zgromadzone w zbiorze to obraz współczesnego myślenia regionalistycznego i prezentacja postaw wobec wielu płaszczyzn życia społecznego. Poprzez te utwory można dostrzec obraz społeczności – tarnogórskiego środowiska literackiego, które ma już swoją długoletnią historię.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt