16.03.2023

Zwiedzanie Tarnogórskiego Centrum Kultury

Co kryje w sobie budynek przy Jana III Sobieskiego 7? Dlaczego jest zupełnie wyjątkowy? Jak wiele osób musi pracować, by odbył się pokaz filmu, czy koncert? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznają dzieci, których szkoła lub przedszkole zdecydują się wybrać na wycieczkę po TCK z naszymi przewodnikami!

Zdjęcie budynku TCK

Ciekawostki zaczynają się jeszcze przed wejściem! W końcu elewację zdobi monumentalnych rozmiarów mozaika Stefana Suberlaka, a barwny świat mozaiki pełen jest pasji i radości, które przychodzą wraz z wytrwałością w tworzeniu i układaniu niezliczonych drobnych elementów. Zarówno ta, jak i kolejna, tym razem zajmująca aż dwie kondygnacje wnętrza holu głównego, mozaika Jana Nowaka, może nauczyć naszych gości, jak piękne nagrody przychodzą do tych, którzy nie poddają się w swoich dążeniach!

Z holu głównego ruszymy do Galerii Przytyk, czyli przestrzeni ciekawych, wyjątkowych i fantastycznych wizji. To doskonałe miejsce, by zaobserwować, jak każdy Artysta mówi o ważnych tematach, obrazując je w niepowtarzalny, sobie tylko właściwy sposób. Może też właśnie tutaj dobrze się będzie rozmawiało o tym, jak ważne jest dobre ułożenie przestrzeni, w której funkcjonujemy? Może można się tu nauczyć, że warto dbać o porządek w swoim pokoju, żeby mieć przestrzeń do dobrych działań, tak jak dbamy o właściwy układ prac w galerii, żeby jak najmocniej oddziaływały na odbiorcę?

Tuż obok wejścia do galerii znajdziemy schody, prowadzące do przepastnych TCK-owych piwnic… Jeśli wystarczy nam odwagi, zagłębimy się w nie, by odnaleźć prawdziwe skarby! Czeka tam na nas magazyn kostiumów, a w nim – czego dusza zapragnie! Mieniąca się złotem suknia Królowej Marysieńki? Proszę bardzo! Pyszna upierzona czapa króla Jana III Sobieskiego? Jeszcze jak! Jeżeli ktoś ma ochotę na coś skromniejszego, również nie będzie zawiedziony! Mnisi habit, czy stroje prostych chłopów sprzed stuleci też się znajdą.

Pozostajemy na poziomie -1, by zajrzeć do miejsca, do którego prawie nikt nie ma wstępu… To tajemniczy świat kabli, śrubek i skrzyń, które może nie wyglądają spektakularnie, ale nie odbędzie się bez nich żadne wydarzenie, czyli magazyn techniczny!

Następnie, wracamy na powierzchnię, a wręcz wznosimy się ponad nią, bo czas zwiedzić pierwsze piętro! Od przytulnej sali kameralnej, w której odbywają się mniejsze pokazy filmowe i inne spotkania, przejdziemy do sali baletowej, gdzie nasze oczy olśni blask licznych pucharów tarnogórskich zespołów tanecznych i będziemy mogli zachwycić się gracją własnych ruchów w połaciach ogromnych, rozpościerających się od sufitu po podłogę, luster.

Za salą baletową czeka na nas reżyserka, czyli królestwo realizatorów światła i dźwięku, w którym zobaczymy, jak działa serce każdego kina – wielki projektor.

Z reżyserki ruszamy do Punktu Sztuki! Tu powstają prace w najróżniejszych technikach plastycznych, a Tarnogórzanie w każdym wieku odkrywają w sobie linorytników, rysowników, czy malarzy. Na zapleczu tej sali można znaleźć nieszablonowe przedmioty oraz nieskończone ilości kredek, ołówków i farbek, dzięki, którym powstają nowe, piękne światy.

I w końcu, czas na salę widowiskową – tu odpoczniemy po długiej wycieczce w wygodnych fotelach, poczujemy się jak gwiazdy wchodząc na prawdziwą scenę, i zgłębimy tajniki działania zakulisowej maszynerii, która współtworzy magię teatru.

Uwaga! Ostrzegamy, że częstym skutkiem ubocznym wycieczki są powtarzające się prośby dzieci, aby rodzice zapisali je na zajęcia w TCK!

Zapisy na zwiedzanie

  • przedszkolaki i dzieci z klas 1-3
  • zapisy/koordynator : Aleksandra Kodroń
    tel. +48 32 285 27 34, 734 121 554
    email: promocja@tck.net.pl

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt