24.03.2023

Sonia Bohosiewicz – 10 sekretów Marilyn Monroe

Zdjęcie przedstawia artystkę i muzyków na scenie

Niesamowita kariera dorastającej w Żorach dziewczyny z Cieszyna, która podbiła najważniejsze polskie sceny, a także mały i wielki ekran, oraz wspomnienie jednej z największych gwiazd Hollywood. Takie połączenie musi zaowocować fascynującym materiałem artystycznym!

Sonia Bohosiewicz śpiewała od zawsze, jednak do pewnego momentu jej występy były przede wszystkim gościnne, na płytach innych twórców, czy przeglądach piosenki. Impulsem, który zainspirował ją do przygotowania najpierw programu koncertowego, a następnie pełnowymiarowego albumu, była współpraca z legendą polskiego jazzu, Wojciechem Karolakiem, przy przygotowaniu piosenek do filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. To właśnie wtedy poczuła, jak dobrze może odnaleźć się w jazzie. Gatunek ten, nazywany też muzyką wolności, wydaje się doskonale pasować do osobowości aktorki i wokalistki, która sama mówi, że na drugie imię mogłaby mieć „bunt”.

Poszukiwanie wolności i niezależności zarówno dla siebie, jak i innych, to właśnie wątek, który wyraźnie łączy Bohosiewicz z Monroe. Współczesną ikonę polskiego kina w ikonie kina amerykańskiego lat 50-tych zafascynowało dążenie do wywalczenia, nie tylko sobie, prawa do funkcjonowania na własnych zasadach. A nie były to czasy takim osobom sprzyjające. Marilyn Monroe ciężko pracowała nad rozwojem swojej sztuki aktorskiej, wbrew żądaniom wszechpotężnych szefów wytwórni, by pozostała niczym głębszym jak pocieszną blond laleczką. Wreszcie też założyła rzucającą tym panom wyzwanie biznesowe (kobieta! wtedy!) własną firmę producencką. Nie powinno nas więc dziwić, że dźwigała na swoich barkach ogromny ciężar. Mimo to, a może właśnie dzięki temu, wyciągała też rękę do tych, którzy potrzebowali jej wsparcia. To właśnie dzięki wysiłkom Monroe Ella Fitzgerald mogła dać swój pierwszy koncert w dyskryminującym niebiałych wykonawców hollywoodzkim klubie Mocambo, który znacząco przyspieszył rozwój jej kariery.

Sonia Bohosiewicz również znana jest z zdecydowanego zabierania głosu w obliczu nierówności. Jej wypowiedź uznaje się za jedną z otwierających szeroką dyskusję o płacowej dyskryminacji kobiet w polskim show businessie, a nie waha się też wystąpić w obronie ofiar przemocy, których świadectwa bywają podważane.

Jak mogło wypaść połączenie tych silnych osobowości na scenie? Tylko fantastycznie! Przede wszystkim, materiał był z założenia przemyślany do grania na żywo i opowiadania widzowi historii w bezpośrednim z nim spotkaniu. Stąd też, podczas występu w Tarnogórskim Centrum Kultury 28 maja o godzinie 18:00, będziemy mogli odkrywać niebanalną opowieść, którą snuje Bohosiewicz, jak sama mówi, bynajmniej nie wcielając się w Monroe. Jej sceniczna persona opowiada o Marilyn, używając piosenek wykonywanych niegdyś przez samą ikonę Hollywood, wspomnianą też Ellę Fitzgerald, ale też artystów tworzących w późniejszych latach – wszystko po to, by nie popaść w pułapkę dosłowności, ale jak najlepiej oddać w nieuchwytnej materii muzycznej równie nieuchwytne fale potężnych emocji, z którymi zmagała się bohaterka programu.

Na scenie spotkamy dojrzałą artystkę, przedstawiającą nam dogłębnie przemyślaną wizję – Bohosiewicz jest tutaj nie tylko pomysłodawczynią i wokalistką, ale też producentką, zatem osobą mającą pełną kontrolę nad każdym aspektem widowiska. Wydaje się to być niewątpliwy atut, w czasach wcale nie tak odmiennych od epoki Marilyn, kiedy wciąż zalewa nas mnóstwo formatowanych w każdym calu przez szefów wytwórni gwiazdeczek. Warto Soni zaufać i dać się porwać! Za nią stoi już doświadczenie ponad 100 (!) zagranych koncertów z tym programem, a przed nami wspaniała szansa zaczerpnięcia radości z najwyższej klasy muzyki oraz inspiracji z historii wspaniałej i wielowymiarowej gwiazdy.

Zdjęcie przedstawia artystkę i muzyka na scenie

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt