03.04.2023

Tarnogórski Konkurs Prelegencki – lista uczestników i skład jury

Wygłoszenie dobrej prelekcji przed filmem to nie lada wyzwanie. Pokazy filmów w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Olbrzym” zazwyczaj poprzedzone są słowem wstępnym przygotowanym przez naszych gości lub pracowników TCK, tym razem zapraszamy Państwa do wygłoszenia prelekcji przed wybranym filmem i udziału w Tarnogórskim Konkursie Prelegenckim. W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane filmy o wysokich walorach artystycznych, a sam konkurs ma na celu upowszechnianie sztuki prelekcji jako metody popularyzacji wiedzy o filmie. Uczestnicy konkursu będą mieli do wyboru trzy tytuły: „Bohater” w reżyserii znanego irańskiego twórcy – Asghara Farhadiego, „Parasite”, za który Joon-ho Bong doczekał się w 2020 roku aż czterech Oscarów  oraz „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza  z niezapomnianymi rolami Lucyny Winnickiej, Leona Niemczyka oraz Zbyszka Cybulskiego.

Prelekcje i pokazy filmów odbędą się od 14 do 16 kwietnia w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury. Autorzy najciekawszych prelekcji mogą liczyć na występ przed życzliwą publicznością w kameralnej przestrzeni oraz atrakcyjne nagrody.

Lista osób zakwalifikowanych

14 kwietnia – piątek

Prelekcje przed filmem „Bohater” wygłoszą:

Maciej Kałuża

O sobie:

Jestem absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Obecnie studiuję psychologię biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. Interesuję się kulturą, a w szczególności kinem i regularnie uczestniczę w spotkaniach DKF „Olbrzym”. Poza tym jestem fanem komiksu i książek.

Marcelina Sikorska

O sobie:

Uczennica drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowskich Górach. Jej zainteresowania skupiają się wokół nauk humanistycznych. Pasjonuje się filozofią, literaturą i szeroko rozumianą sztuką. Jest finalistką XXXV Olimpiady Filozoficznej. Angażuje się w działalność na rzecz czytelnictwa, między innymi prowadzi TikToka biblioteki szkolnej.

Mateusz Łapot

O sobie:

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktor Akademickiego Radia LUZ. Filmem zaczął się zajmować, gdy sam próbował zrobić jeden i okazało się to dosyć trudne.

15 kwietnia – sobota

Prelekcje przed filmem „Parasite” wygłoszą:

Alicja Trojan

O sobie:

Największą fascynacją darzę heurystykę – dziedzinę zajmującą się twórczym myśleniem. Jej interdyscyplinarny charakter pozwala mi łączyć wiedzę i doświadczenia ze wszystkich obszarów, które mnie interesują: sztuki, biznesu, duchowości, nauki. Dzięki poszukiwaniu nowych myśli w różnych miejscach (np. filmach rodzaju „Parasite”), rozbudowuję swoją mapę mentalną, co pozwala lepiej rozumieć świat i coraz precyzyjniej rozwiązywać problemy. Najważniejszym projektem heurystycznym jest dla mnie ALEATORA – artystyczne ALTEREGO, najdoskonalsza forma moja, nowy Dali, popularyzator heurystyki, primus inter pares wśród heurystyków, przyszła wielka postać tarnogórska.

Kacper Łokieć

O sobie:

Jestem studentem Politechniki Śląskiej. Od 2019 roku prowadzę na Facebooku stronę o tematyce filmowej, na której między innymi recenzuję filmy. Dodatkowo od pięciu lat występuję jako aktor na scenie Akademickiego Teatru Remont w Gliwicach.

Jarek Malik

O sobie:

Urodzony w 1984 roku. Rdzenny hanys i dumny Tarnogórzanin. Kulturoznawca z wykształcenia, grafik komputerowy z zawodu. Nałogowy widz, niepoprawny meloman i pasjonat cywilizacji starożytnych. Jego dorobek artystyczny to wspaniała rodzina i kredyt hipoteczny.

16 kwietnia – niedziela

Prelekcje przed filmem „Pociąg” wygłoszą:

Tomasz Mucha

O sobie:

Mam 49 lat, pochodzę z Bytomia, obecnie mieszkam w Chorzowie. Jestem dziennikarzem, od ponad 25 lat głównie pisze o sporcie. Film to moja pasja „od zawsze”, czego wyraz zamieszczam w swoich mediach społecznościowych.

Maciej Matusik

O sobie:

Urodził się w 1990 roku w Tarnowskich Górach. Absolwent Politechniki Śląskiej. Na co dzień projektuje i uruchamia zrobotyzowane linie montażowe samochodów. Miłośnik filmów, przede wszystkim tych kultowych i seriali. Swoje pasje przekuł między innymi we współtworzenie spotkań o serialach „Seriale 2.0” oraz o Oscarach w DKF „Olbrzym”, z którym jest związany od 2010 roku. Uczestnik ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych w 2013 roku.

Zofia Mania

O sobie:

Uczennica II Liceum im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Uczęszcza do klasy o profilu humanistycznym. Interesuje się zarówno literaturą, jak i muzyką, malarstwem, filmem. Z zespołem angażuje się w działania na rzecz rozwoju czytelnictwa, promując literaturę na TikToku oraz biorąc udział w wydarzeniach organizowanych przez szkolną bibliotekę.

Jury Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego

Ewa Trojan

Dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury od 2014 roku, absolwentka studiów wyższych z zakresu bibliotekoznawstwa na wydziale humanistycznym Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz studiów podyplomowych z administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez kilka lat była naczelnikiem wydziału organizacyjnego, promocji, strategii i rozwoju w Urzędzie Gminy w Świerklańcu oraz p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu. Wieloletnia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerklańcu.

Karolina Kostyra

Filmoznawczyni i kinofilka, adiunktka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Autorka publikacji „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu” nominowanej przez Polskiego Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami do nagrody Debiut roku. Współredaktorka portalu „Final Girls – magazyn o kinie” poświęconego kinu gatunkowemu.

Piotr Ochman

Wieloletni Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Olbrzym” w Tarnogórskim Centrum Kultury. Miłośnik czeskiej kultury i kinematografii. Aktywnie uczestniczy w życiu tarnogórskiego DKF-u, udziela się podczas dyskusji i debat o kinie, które odbywają się w „Olbrzymie”.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt