05.04.2023

Finał Srebrnego Longplaya, czyli święto muzyki w TCK

Pierwszy kwietnia to tradycyjnie czas płatania figli, ale w Tarnogórskim Centrum Kultury, choć dobrej zabawy dla publiczności nie brakowało, licznie zgromadzeni wykonawcy podeszli do swojego zadania w pełni poważnie.

Trudno im się dziwić, ponieważ całkiem poważna była stawka, o jaką toczyły się zmagania w finale II edycji Przeglądu Lokalnych Zespołów Muzycznych Srebrny Longplay. Zwycięzcy, czyli zespół Sekcja02, otrzymali możliwość nagrania albumu w tarnogórskim Bardzo Małym Studio. Zdobywcy drugiego miejsca, zespół White Deer, wystąpią na Gwarkach, a zespół Weljar, który uplasował się na trzeciej lokacie, został nagrodzony voucherem na udział w zajęciach Akademii Menedżerów Muzycznych.

To właśnie wykład współzałożyciela tej instytucji, Przemka Kubajewskiego, otwarł sobotnią imprezę. Muzycy uczestniczących w Przeglądzie zespołów, a także wszyscy inni zainteresowani, mogli poznać najskuteczniejsze techniki promocji swojej twórczości w mediach, sposoby działania wielkich wytwórni, jak również przekrój dostępnych narzędzi do samodzielnego zamieszczania muzyki w Spotify. Goszczący w TCK ekspert dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko w formie prezentacji, ale też wyczerpująco odpowiadając na liczne pytania słuchaczy, co pozwoliło im precyzyjnie odnieść przedstawiane rady do specyfiki ich własnych zespołów i rozwiać wątpliwości.

Po wykładzie, przyszedł czas na występy. Koncert otwarła energetyczna petarda w postaci zespołu Break The Void, którego post-grunge’owo – screamowe brzmienie mogło niektórym słuchaczom przypomnieć najlepsze momenty pierwszej dekady tego stulecia. Po nich, wspaniałą okazję do niemal medytacyjnego wyciszenia przyniosły inspirowane szamańskimi tradycjami pieśni grupy Weljar, wykonywane przy akompaniamencie m.in. liry korbowej. Kolejna była Sekcja02 z przebojowo brzmiącym rapem, którego teksty poruszały również tematykę szczególnie bliską naszemu regionowi. Następnie, usłyszeliśmy dwa klasycznie hardrockowe składy – BWH i Pod Napięciem, dostarczające potężnych wokali i zapierających dech w piersiach gitarowych solówek. Dalej, przyszedł czas na Isles of Goto, w których dźwiękach można było odnaleźć połączenie klimatów senno-marzycielskich z całkiem ostrymi, właściwe szczególnie wyspiarskim kapelom, takim jak np. wczesne Radiohead. Na końcu zaprezentowali się White Deer, grający blues rocka z doskonale pozytywnie nastrajającymi tekstami!

Kiedy, po niełatwej naradzie, na scenę weszli jurorzy, podkreślili jak trudno było dokonać wyboru. Nie powinniśmy się im dziwić – przecież wystąpiła sama śmietanka miejscowych zespołów – finałowa siódemka była wyselekcjonowana z aż 21 zgłoszeń! Po ogłoszeniu werdyktu i pamiątkowym zdjęciu wszystkich uczestników, sami zwycięzcy również zaznaczali, jak wyrównana była konkurencja.
I właśnie taka atmosfera, radości z wspólnego muzykowania, wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji z twórczości innych, panowała w TCK przez całą sobotę. W przerwach między występami toczyły się liczne ożywione rozmowy, które mogą zaowocować niejedną ciekawą współpracą, jeszcze bardziej wzbogacającą naszą scenę.

Warto też zaznaczyć, że wydarzenie było zarówno ucztą dla ucha i serca, jak i dla oka! Wielu wykonawców włożyło bardzo dużo pracy nie tylko w brzmienie, ale też w swój sceniczny wizerunek. Na długo zapadnie nam w pamięć chociażby grupa Weljar, z kunsztownym makijażem, inspirowanymi słowiańszczyzną strojami i fascynującymi rekwizytami, czy BWH, których steampunkowa estetyka obejmowała nie tylko ubiór, ale nawet specjalny statyw mikrofonowy zaopatrzony w zegar rodem z laboratorium szalonego naukowca!

Tłum ludzi na scenie

Partnerem wydarzenia był Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt