11.07.2024

„Pnioki, Krzoki i Ptoki: Opatowice i Stare Tarnowice”

Międzypokoleniowy projekt „Pnioki, Krzoki i Ptoki” powraca do TCK. Tym razem pochylimy się nad kolejnymi dzielnicami Tarnowskich Gór: Opatowicami i Starymi Tarnowicami. Przyjrzymy się historii i tradycji obu tych dzielnic, a także, wspólnie z mieszkańcami, stworzymy społeczne archiwum składające się z fotografii, wywiadów i miniatur filmowych, które po zakończeniu projektu będą bazą dla spotkań wszystkich mieszkańców miasta zainteresowanych historią lokalną.

W programie:
– Międzypokoleniowe spacery historyczne
– Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży szkolnej + nagrody
– Warsztaty z archiwizacji zdjęć
– Międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła z haftu
– Zbiórka archiwalnych zdjęć i ich historii (szczegóły na temat zbiórki tutaj)
– Uroczyste podsumowanie projektu: wystawa, nagrania z wywiadów i miniatury filmowe, fotobudka, wspólne świętowanie

Projekt „Pnioki, Krzoki i Ptoki: Opatowice i Stare Tarnowice” to cykl wydarzeń dla mieszkańców dzielnic Tarnowskich Gór, poświęcony historii i tradycji obu tych dzielnic, którego celem jest stworzenie archiwum społecznego. Projekt ma być łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Wskazuje na to jego nazwa, czyli: PNIOK – mieszkaniec dzielnicy z dziada pradziada, KRZOK – to np. pierwsze pokolenie w danej dzielnicy, PTOK – osoba, która mieszka w danej dzielnicy, ale z dużym prawdopodobieństwem w najbliższym czasie „wyfrunie” poza jej granice. Program projektu zakłada wiele aktywności, dzięki którym nastąpi wzmocnienie współpracy międzypokoleniowej, w tym zachęci młodych do rozmowy (przeprowadzania wywiadów) ze swoimi dziadkami, odkurzone zostaną rodzinne archiwa fotografii. Dzięki zadaniu uczestnicy dowiedzą się jak pielęgnować lokalną oraz rodzinną historię, tradycję, jak o niej mówić i przekazywać dalszym pokoleniom. Wielu mieszkańców dzielnic jest nowych, dlatego dostaną możliwość poznania lokalnej historii, ciekawych miejsc i przede wszystkim ludzi. Docelowo w ciągu roku od rozpoczęcia projektu celem będzie utworzenie koła historycznego łączącego obie dzielnice.

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt