31.07.2024

Tarnogórski Konkurs Prelegencki

Wygłoszenie dobrej prelekcji przed filmem to nie lada wyzwanie. Pokazy filmów w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Olbrzym” zazwyczaj poprzedzone są słowem wstępnym przygotowanym przez naszych gości lub pracowników TCK. Konkurs jest doskonałą okazją dla naszych widzów, aby sprawdzić się przed kameralną publicznością na scenie i wygłosić prelekcję przed wybranym filmem.

Pierwsza edycja Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego została zorganizowana w 2023 roku i cieszyła się ogromną popularnością, dlatego bardzo nam zależało, aby stał się on wydarzeniem cyklicznym. Dla wielu laureatów konkurs był pierwszą okazją do odwiedzenia Tarnogórskiego Centrum Kultury i DKF „Olbrzym”, widzimy więc ogromny potencjał wydarzenia, jako inicjatywy, która może popularyzować działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Chcemy zachęcić do oglądania wartościowych filmów, poszerzania wiedzy z zakresu filmu oraz próbowania swoich sił w publicznych wystąpieniach.
Konkurs prelegencki pomógł nam odkryć prawdziwe talenty wśród laureatów podczas zeszłorocznej edycji liczymy na Was również w tym roku.

Przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji zakończyło się 20 września br.


Harmonogram Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego:

11 października 2024 (piątek), godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Do widzenia, do jutra”
czas trwania – 80 min

Prelekcje przed filmem wygłoszą:

Adam Krosiński-Midoń
Wieloletni i dumny klubowicz wrocławskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego DKF Politechnika oraz nowy nabytek transferowy zespołu programowego Kina Nowe Horyzonty. Laureat konkursu Skrytykuj.pl w 2019 roku oraz laureat nagrody publiczności konkursu prelegentów filmowych w Zwierzyńcu w 2022 roku. Pierwszy w Polsce fan „Aggro Dr1ft” Harmony’ego Koeine’a, ostatni rycerz na polu bitwy o dobre imię „Babilonu” Damiena Chazelle’a, autostopowicz, amator sera Džiugas i chodząca księga cytatów poety i wieszcza polskiego – Belmondziaka.

Maciej Kałuża
Jestem studentem psychologii na uniwersytecie SWPS w Katowicach. Interesuje się kinem i literaturą, szczególnie bliskie jest mi kino klasyczne, np. filmy Alfreda Hitchcocka, Howarda Hawksa i Billy’ego Wildera. Jestem częstym gościem w DKF „Olbrzym” oraz w przeszłości brałem udział w pierwszej edycji Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego.

Karolina Zdunek
Jestem mieszkanką miasta takich gwiazd jak Reksio czy Bolek i Lolek, czyli Bielska-Białej i świeżo upieczoną absolwentką ASP w Katowicach, na kierunku Projektowanie Graficzne. Za moją muzę i największą inspirację obrałam sobie muzę X i ze wszystkich moich francuskich kobiet to właśnie jej poświęciłam mój dyplom licencjacki w Pracowni Ilustracji. Stworzyłam subiektywny przewodnik po meandrach kina dla najmłodszych, z którymi to od początku studiów przeżywam uroki i mroki dorastania, podczas zajęć plastycznych w pracowni rysunku i malarstwa Uffo. Aktualnie wybieram się na studia II stopnia mojej Alma Mater na kierunku Wzornictwo, równolegle przemierzając kolejne rewiry muzy X na Filmoznawstwie i Wiedzy o Nowych Mediach na UJ.

12 października 2024 (sobota), godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Cicha dziewczyna”
czas trwania – 94 min

Prelekcje przed filmem wygłoszą:

Kaja Łuczyńska
Edukatorka filmowa z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka filmoznawstwa i amerykanistyki (UJ), doktor nauk o sztuce. Członkini Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF), na co dzień pracuje w krakowskim Kinie Pod Baranami.

Patrycja Binek
Była wiceprezeska i koordynatorka sekcji artystycznej DKF Politechnika we Wrocławiu. Przed czasami AI – copywriterka, obecnie pani od „pijaru”. Członkini zespołu Ars Independent Festival. Prywatnie studentka weterynarii, autostopowiczka i załoga instruktorska STS Fryderyk Chopin.

Krzysztof Brzęczek
Jestem absolwentem II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, kontynuowałem edukację na Politechnice Śląskiej. Filmy towarzyszyły mi od zawsze, wiążę z nimi wiele cennych wspomnień. Często analizuje je od strony technicznej oraz realizacyjnej. W wolnym czasie zajmuję się produkcją wideo wykorzystywaną w celach reklamowych oraz promocyjnych.

13 października (niedziela), godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „W trójkącie”
czas trwania – 123 min

Prelekcje przed filmem wygłoszą:

Anna Gołkowska
Tarnogórzanka z urodzenia, zakochana w swoim mieście. Absolwentka judaistyki i filologii polskiej. Na co dzień pracowniczka korporacji. Po pracy aktywnie zaangażowana w życie miasta. Miłośniczka historii mody, swoją pasję realizuje poprzez wykłady i działalność w internecie. Uwielbia oglądać filmy, czytać o nich i rozmawiać o nich. Fascynuje ją zarówno klasyka, eksperyment jak i popkultura. Prelegentka w kinie Kosmos, gdzie łączy dwie pasje – kino modę w cyklu „Modowy Klub Filmowy”, odkrywając nieustanny mariaż i związki tych dwóch sztuk.

Tomasz Mucha
Mieszkam w Chorzowie, jestem dziennikarzem, piszę głównie o sporcie, ale także o historii, sprawach społecznych, podróżach, kulturze. Film jest moją pasją, jestem laureatem Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego 2023. Chciałbym bronić tytułu 🙂

Patryk Duś
Kinoman, którego pasję rozbudziła „Incepcja” oraz „Podwójne ubezpieczenie”. Uwielbia filmy Sorrentino. W kinie ciekawych kontekstów i oryginalnych poglądów. Tli się w nim wciąż nadzieja, że w przyszłości będzie pracować pisząc.

Po pokazie filmu „W TRÓJKĄCIE” nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Bilety: 13/16 zł (na każdy seans)


JURY:

Karolina Kostyra: Filmoznawczyni i kinofilka, adiunktka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Autorka publikacji „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu” nominowanej przez Polskiego Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami do nagrody Debiut roku. Współredaktorka portalu „Final Girls – magazyn o kinie” poświęconego kinu gatunkowemu.

Zdjęcie przedstawia młodą kobitę

Piotr Ochman: wieloletni Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury. Miłośnik czeskiej kultury i kinematografii. Aktywnie uczestniczy w życiu tarnogórskiego DKFu, udziela się podczas dyskusji i debat o kinie, które odbywają się w „Olbrzymie”.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w marynarce i okularach

Patryk Tomiczek: absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: filmoznawstwo) i studiów podyplomowych Zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005 – 2012 związany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa w Katowicach w którym najpierw pełnił rolę Kierownika ds. Organizacji Projektów a następnie Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. Od 2011 do 2016 roku był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim. W 2016 roku wygrał konkurs na dyrektora Instytucji Filmowej “Silesia-Film” w Katowicach. Od czerwca 2019 do lipca 2020 pełnił funkcję managera Transatlantyk Festival Jana AP Kaczmarka. Związany także był z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2010-2011 współtworzył z dr Jackiem Rokoszem popularny (i jeden z pierwszych w Polsce) podcast filmowy „Sklepik z horrorami”. Jest stałym gościem podcastu Strefa Mroku w których rozmawia o klasykach kina. W kwietniu 2023 r. otworzył własną firmę RESET zajmującą się m.in. popularyzacją filmów i wiedzy o kinie.

Na zdjęciu młody mężczyzna

Autor fotografii: Michał Jędrzejowski


Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

logo

Patronat wydarzenia:

Sponsor wydarzenia:

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt