31.07.2024

Tarnogórski Konkurs Prelegencki

Wygłoszenie dobrej prelekcji przed filmem to nie lada wyzwanie. Pokazy filmów w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Olbrzym” zazwyczaj poprzedzone są słowem wstępnym przygotowanym przez naszych gości lub pracowników TCK. Konkurs będzie doskonałą okazją dla naszych widzów, aby sprawdzić się przed kameralną publicznością na scenie i wygłosić prelekcję przed wybranym filmem.

Pierwsza edycja Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego została zorganizowana w 2023 roku i cieszyła się ogromną popularnością, dlatego bardzo nam zależało, aby stał się on wydarzeniem cyklicznym. Dla wielu laureatów konkurs był pierwszą okazją do odwiedzenia Tarnogórskiego Centrum Kultury i DKF „Olbrzym”, widzimy więc ogromny potencjał wydarzenia, jako inicjatywy, która może popularyzować działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Chcemy zachęcić do oglądania wartościowych filmów, poszerzania wiedzy z zakresu filmu oraz próbowania swoich sił w publicznych wystąpieniach.
Konkurs prelegencki pomógł nam odkryć prawdziwe talenty wśród laureatów podczas zeszłorocznej edycji liczymy na Was również w tym roku.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji można przesyłać już od 8 sierpnia do 20 września 2024 roku.


Zgłoś się do Konkursu Prelegenckiego:

Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: a.jasiurkowska@tck.net.pl lub składać w wersji papierowej w sekretariacie TCK.

Harmonogram Tarnogórskiego Konkursu Prelegenckiego:

11 października 2024 (piątek)

godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Do widzenia, do jutra”

12 października 2024 (sobota)

godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Cicha dziewczyna”

13 października (niedziela)

godz. 18:00 – Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „W trójkącie”

Wstęp biletowany

Po pokazie filmu „W TRÓJKĄCIE” – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

JURY:

Karolina Kostyra: Filmoznawczyni i kinofilka, adiunktka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Autorka publikacji „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu” nominowanej przez Polskiego Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami do nagrody Debiut roku. Współredaktorka portalu „Final Girls – magazyn o kinie” poświęconego kinu gatunkowemu.

Piotr Ochman: wieloletni Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury. Miłośnik czeskiej kultury i kinematografii. Aktywnie uczestniczy w życiu tarnogórskiego DKFu, udziela się podczas dyskusji i debat o kinie, które odbywają się w „Olbrzymie”.

Patryk Tomiczek: absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: filmoznawstwo) i studiów podyplomowych Zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005 – 2012 związany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa w Katowicach w którym najpierw pełnił rolę Kierownika ds. Organizacji Projektów a następnie Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. Od 2011 do 2016 roku był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim. W 2016 roku wygrał konkurs na dyrektora Instytucji Filmowej “Silesia-Film” w Katowicach. Od czerwca 2019 do lipca 2020 pełnił funkcję managera Transatlantyk Festival Jana AP Kaczmarka. Związany także był z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2010-2011 współtworzył z dr Jackiem Rokoszem popularny (i jeden z pierwszych w Polsce) podcast filmowy „Sklepik z horrorami”. Jest stałym gościem podcastu Strefa Mroku w których rozmawia o klasykach kina. W kwietniu 2023 r. otworzył własną firmę RESET zajmującą się m.in. popularyzacją filmów i wiedzy o kinie.

Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

logo

Patronat wydarzenia:

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt