Śląskie drogi, czyli rzecz o tożsamości


9 listopada (sobota), godz. 18.00


ŚLĄSK NA 101: Śląskie drogi, czyli rzecz o tożsamości

wykład | film

To kolejne wydarzenie listopadowego projektu, którym Tarnogórskie Centrum Kultury upamiętnia fakt, że w tym roku mija 101 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę i 100 lat, odkąd mieszkańcy Śląska wzięli udział w walkach o przyłączenie naszego regionu do Rzeczypospolitej.

Przypomnijmy, że rok 2019 został ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich.

Śląsk to pod każdym względem miejsce pełne różnorodności i wielokulturowości. To tutaj przez wieki stykały się, a często ścierały zwyczaje i interesy Polaków, Niemców i Czechów, co niewątpliwie odcisnęło swoje piętno na charakterze i obyczajowości ludności, która geograficznie i historycznie zamieszkuje tereny od Świebodzina (dzisiejsze woj. lubuskie) po Cieszyn (woj. śląskie).

O tym, jak na przestrzeni wieków zmieniała się śląska tożsamość narodowa, opowie dr nauk humanistycznych Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, publicysta, badacz dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami.

Wykład będzie poprzedzał projekcję kultowego już filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza. Będzie to swoiste wprowadzenie w specyfikę śląskiej kultury i społeczeństwa, naznaczonego umiłowaniem pracy, tradycji i wartości rodzinnych.

Bilety: 8/10 zł (wykład + film)
                                                                                                                                                                                                                   
           
  

 
 
 
ZAJĘCIA STAŁE
 

Informacje