13 grudnia (piątek), godz. 19.00


MAKATY: Kapela Hanki Wójciak

Zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej w góralskim klimacie. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.   

„To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo – muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. /…/ Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.” - Muniek Staszczyk, T.Love  

Skład Kapeli:
Hanka – śpiew i harmoszka,
Jacek Długosz – gitara,
Tomek Czaderski – instrumenty perkusyjne,
Mateusz Frankiewicz – kontrabas,
Tomek Pawlak – skrzypce,
Andrzej Zagajewski – mandola

Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego.
Laureatka III nagrody Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej 2008, I nagrody 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki 2010 oraz II nagrody Festiwalu Twórczości Korowód 2011. Uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów, jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. 
Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem. Współpracowała m.in. z Anną Treter, Jarkiem Śmietaną, Kubą Ostaszewskim.
29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów. Płytę zarekomendowali Muniek Staszczyk i Piotr Metz. W czerwcu  2016 r. ukazała się edycja specjalna płyty “Znachorka” z odmienioną szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby, grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma bonus trackami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”.
W listopadzie 2017 roku ukazała się druga płyta Kapeli Hanki Wójciak zatytułowana “Zasłona”. W tym albumie znalazło się 11 utworów w tym m.in. “JA”, “Czarodziej” czy “Nie ma piękniejszej chwili” autorki Beaty Skulskiej-Papp.

Bilety: 25 zł

Informacje