17
Piątek
Grudzień
godz. 18:00

ART DOC: „Muzeum Prado – kolekcja cudów” pokaz filmu poprzedzi wykład dr hab. Irmy Koziny

Obrazy Hieronima Boscha w galerii Prado w Madrycie

Trudno przewidzieć, jak potoczyłyby się losy obrazów niderlandzkiego moralisty późnośredniowiecznego Hieronima Boscha, gdyby nie zachwycił się nimi hiszpański król Filip II. Król nie był pierwszym kolekcjonerem dzieł tego malarza w Hiszpanii. Swoje zbiory zgromadził głównie dzięki zasobom rodziny Guevara. Osierocony zaledwie w wieku 20 lat syn Diega, Felipe Guevara nie tylko odziedziczył po swoim ojcu wspaniałe dzieła sztuki, lecz jeszcze sam stał się antykwariuszem i znawcą zabytkowych staroci, a zarazem twórcą pierwszej analizy zagadkowych dzieł mistrza Hieronima. Poprzedzający film o kolekcji Prado wykład prof. Irmy Koziny skoncentruje się na madryckich dziełach autora słynnego Poliptyku Rozkoszy Ziemskich.

Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, Museo Nacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.


Po madryckiej chlubie, mieniącej się dziełami Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara – aktor Jeremy Irons („Rodzina Borgiów”, „Nierozłączni”, „Druga prawda”, „Misja”, „Kochanica Francuza”, „Lolita”, „Dom dusz”). Zagłębimy się w historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historii życia ludzi nierozerwalnie związanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.

Rok: 2019, Włochy, Hiszpania, reż. Valeria Parisi, czas trwania: 92 min, dokumentalny, napisy.

——————

TCK informuje, że wprowadza dodatkową pulę 70% miejsc na widowni, nie wliczonych do limitu, przeznaczonych wyłącznie dla osób zaszczepionych. Osoby, które zakupiły bilet z dodatkowej puli są zobowiązane do okazania przed wejściem na wydarzenie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 wraz z dokumentem tożsamości. Nieokazanie ww. dokumentów będzie skutkowało niewpuszczeniem na dane wydarzenie.

  • Film+ Spotkanie
  • Miejskie Kino Olbrzym
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 16/20 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt