16
Wtorek
Listopad
godz. 18:00

Art Doc: Wykład Irmy Koziny oraz pokaz filmu „Marzycielki Miast”

„MARZYCIELKI MIAST” (2020) Kanada, reż. J. Hillel, czas trwania: 81 min, dokumentalny, 15+, NAPISY

W listopadzie 2021 r. powraca cykl ART DOC – wykłady i filmy o sztuce. Zapraszamy na filmowy dokument opowiadający o Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown – inspirujących kobietach-pionierkach, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce. Architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracowały z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat! Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem.

Projekcję filmową poprzedzi wykład dr hab. Irmy Koziny historyczki sztuki, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pt. „Realizacje architektonicznego marzenia jako kłopotliwe dziedzictwo”, w którym przybliży problematykę związaną z dwoma kluczowymi pojęciami z dziejów architektury XX wieku, jakimi są modernizm i postmodernizm. Zagadnienia te odnoszą się bezpośrednio do działań dwóch bohaterek prezentowanego dokumentu: praktykującej u Le Corbusiera Blanche Lemco van Ginkel oraz współpracującej z Robertem Venturim Denise Scott Brown – jego partnerki w życiu zawodowym i prywatnym.

Wstęp na wykład i film: 16 zł

  • Film
  • Sala kameralna / DKF "Olbrzym"
  • Bilety: 16 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt