ART DOC: Wykład prof Irmy Koziny i pokaz filmu „Anselm” | DKF
W maju w ramach cyklu ART DOC – wykłady i filmy o sztuce – przyjrzymy się twórczości znanego artysty – Anselma Kiefera. Tradycyjnie rozpoczynamy wykładem prof Irmy Koziny.
Dokument „Anselm” to filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej „Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.
2023 | Niemcy, Francja, Włochy | reż. W. Wenders | czas trwania – 93 min. | biograficzny | dokumentalny | 13+ | NAPISY
Sztuka niemiecka wobec holokaustu. Na marginesie twórczości Anselma Kiefera
Po drugiej wojnie światowej zarówno w Niemczech Wschodnich jak też u ich zachodnich sąsiadów usiłowano ukrywać i bagatelizować wydarzenia związane z systemową eksterminacją Żydów. Anzelm Kiefer należał do grona nielicznych twórców, którzy odważyli się stawiać trudne pytania odnoszące się do niedawnej historii jego narodu. Towarzyszący projekcji filmu wykład poświęcony zostanie konceptualnym aspektom sztuki tego niemieckiego malarza.
Koordynatorki: Aleksandra Jasiurkowska, Katarzyna Filak