29
Piątek
Kwiecień
godz. 18:00

ART DOC: Wykład prof. Irmy Koziny: „Specyfika architektury na przemysłowym Górnym Śląsku w XX wieku” i pokaz filmu „Paciorki jednego różańca”/ DKF

Wykład prof. Irmy Koziny: „Specyfika architektury na przemysłowym Górnym Śląsku w XX wieku”

W czasach, gdy Górny Śląsk był regionem, w którym rozwijał się przemysł ciężki, działający na tym terenie architekci i urbaniści – zazwyczaj sprowadzani z przodujących ośrodków europejskich – w unikatowy sposób rozwiązywali specyficzne zagadnienia budownictwa i kompozycji przestrzennej. W wyniku ich działań powstały tu wysokiej wartości założenia mieszkalne i publiczne, które dzisiaj stanowią cenne zabytki rodzimego dziedzictwa kulturowego. W ramach wykładu prof. dr hab. Irmy Koziny omówione zostaną zarówno dzieła architektoniczne z pierwszej połowy XX wieku (osiedla robotnicze Giszowiec i Nikiszowiec, kościół św. Józefa w Zabrzu, ogród jordanowski w Katowicach), jak też ikoniczne rozwiązania z czasów PRL, takie jak Planetarium w Chorzowie i katowicki Spodek.

Film „Paciorki jednego różańca” jest trzecim ogniwem trylogii śląskiej Kutza, następujące po „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie”.

Akcja filmu toczy się na katowickim Giszowcu, gdzie osiedle starych domków górniczych ma zostać zburzone, a na ich miejscu mają powstać bloki z wielkiej płyty. Część mieszkańców pogodziła się z decyzją władz i opuszcza osiedle. Jednakże emerytowany górnik Habryka, były powstaniec śląski i przodownik pracy, deklaruje, że nie wyprowadzi się ze swojego domu. W swym zamiarze popierają go żona oraz młodszy syn.

Rok: 1979, Polska, reż. K. Kutz, czas trwania: 106 min., obyczajowy, psychologiczny, 15+.

  • DKF – Dyskusyjny Klub Filmowy „Olbrzym”
  • Film
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 14/18 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt