22
Wtorek
Marzec
godz. 18:00

ART DOC: Wykład „Sztuka kobiet: między feminizmem a krzątactwem” + film „Portret kobiety w ogniu”

Pokaz filmu poprzedzi wykład prof. Irmy Koziny „Sztuka kobiet: między feminizmem a krzątactwem”.

Wykład: Działalność artystyczna kobiet może przybierać różny charakter. Od lat 60. XX wieku w tworzonej przez nie sztuce wyjątkowo mocno akcentowane być zaczęły wątki feministyczne. Stopniowo tożsamość kobieca objawiała się w dziełach twórczyń nie tylko w postaci walki o równouprawnienie z mężczyznami (Judy Chicago, Shirin Neshat), lecz również jako manifestacja specyfiki tożsamości związanej z macierzyństwem (Mary Kelly). Stopniowo płeć w sztuce zaistniała jako identyfikacja performatywna (Orlan, Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra), co spowodowało redefinicję zakresu działań twórczych wiązanych z żeńskością. Przemiany te staną się tematem wykładu towarzyszącego filmowi, który pokazany zostanie w ramach marcowej edycji ART DOC.

Film: Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

„PORTRET KOBIETY W OGNIU”, rok: 2019, Francja, r. C. Sciamma, czas trwania: 120 min, dramat historyczny, NAPISY, 17+.

  • Film
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Bilety: 18/22 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt