ART DOC – wykłady i filmy o sztuce: Wykład prof. Irmy Koziny „Brancusi, Giacometti i Beuys – trzej rzeźbiarze, którzy zmienili sztukę XX wieku” oraz pokaz filmu „Giacometti”
Opis wykładu:
Rzeźba jako dziedzina sztuki przeszła całkowitą transformację w XX wieku, przede wszystkim dlatego, że przez długi czas uwikłana była w działania polityczne, których celem było manipulowanie społeczeństwem za pomocą pomników stawianych w przestrzeniach miejskich. Jej nadmierna eksploatacja w okresie III Rzeszy oraz w innych systemach totalitarnych XX wieku spowodowała odejście od tradycji i skupienie się na poszukiwaniu nowej ekspresji. Brancusi, Giacometti i Beuys to trzej twórcy, którzy w bodaj największym stopniu wpłynęli na ukształtowanie nowego języka form realizowanych jako struktury rzeźbiarskie. Im właśnie poświęcony zostanie wykład poprzedzający projekcję filmu.
Opis filmu:
Surowa, tajemnicza szwajcarska dolina Bregaglia zrodziła niezwykłą artystyczną dynastię: Giacomettich. Począwszy od ojca Giovanniego, uznawanego za jednego z pierwszych impresjonistów, po dzieci Alberta, Diega, Otilię i Bruna – wszyscy zostali obdarzeni imponującym talentem artystycznym. Szczególnie wyróżniał się Alberto, światowej sławy rzeźbiarz, malarz i rytownik, który swoimi rzeźbami zrewolucjonizował świat sztuki. Osobą spajającą rodzinę i, mimo bycia wymagającą, kojącą bliskich, była matka Annetta. Intensywna więź rodzinna i jałowy alpejski krajobraz wywarły wyjątkowy wpływ na rozwój artystyczny Giacomettich. Wymiana z innymi kulturami i życie w metropoliach ukształtowały ich życie i pracę.
Reżyserka z Engadyny, Susanna Fanzun, podąża śladami rodziny Giacomettich. Mistrzowskie obrazy – w połączeniu ze szkicami, osobistymi listami, opowieściami świadków i zapierającymi dech w piersiach alpejskimi krajobrazami – pozwalają nam przyjrzeć się wewnętrznemu funkcjonowaniu tej nietypowej rodziny.
2023 | Szwajcaria | reż. Susanna Fanzun | czas trwania -144 min. | dokumentalny | 15+ | NAPISY
Koordynatorka: Aleksandra Jasiurkowska