09
Czwartek
Wrzesień
godz. 18:00

Gwarki lokalnie (imprezy towarzyszące): Art.eria.tg, WERNER LUBOS + koncert ACOUSTIC QUARTET

Wernisaż: 9 września (czwartek), godzina 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Zbawiciela, Rynek 12.

  • Zwiedzanie: 13.09-31.10.2021 r. w godzinach otwarcia kościoła lub przez zamówienie mailowe przesłane na adres parafia.zbawiciela@gmail.com lub  telefonicznie 32 281 17 18

Gwarki, czyli święto miasta Tarnowskie Góry, to najważniejsza impreza artystyczna organizowana od 1957 roku. W tym czasie w obrębie starówki organizowane są m.in. wydarzenia artystyczne, spotkania oraz koncerty. Od pięciu lat w murach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Zbawiciela odbywa się projekt wystawienniczy pod nazwą Art.eria.tg.  Wydarzenie to skupia się na dorobku lokalnych artystów, dzięki czemu co roku widzowie mają okazję zapoznać się z innym podejściem do sztuki.

W tym roku podczas Art.eria.tg zostanie zaprezentowany dorobek wybitnego tarnogórskiego artysty, członka Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz inicjatora Galerii „Pod-Nad”, profesora Wernera Lubosa. Jubileuszowa wystawa pt. „Ku światłu” będzie dobrym pretekstem do podsumowania dotychczasowych osiągnięć artysty ale również do uhonorowania go za wieloletnie działania artystyczne w Tarnowskich Górach.

Z tej okazji z inicjatywy Tarnogórskiego Centrum Kultury zostanie wydana publikacja pt. „Ku światłu”. W 60. rocznicę pracy twórczej Wernera Lubosa” pod redakcją Beaty Cieślak, w której chronologicznie zostanie zaprezentowana twórczość artysty.

ACOUSTIC QUARTET: powstał w 2014 roku. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kwartet smyczkowy wywodzi się z Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Na swoim koncie ma liczne występy na festiwalach muzyki klasycznej, współczesnej oraz transmisje radiowe.

Skład:
Marcin Sidor – 1 skrzypce
Anna Drabicka – 2 skrzypce
Ewa Sidor – altówka
Aleksandra Steczek – wiolonczela




Werner Lubos

Urodził się 2 maja 1941 w Tarnowskich Górach. W 1959 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. W latach 1960-1966 studiował
w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego. W 1960 roku został członkiem w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, brał udział w pracach Komitetu Odbudowy Kopalni Zabytkowej; od 1975 roku w zarządzie stowarzyszenia. W 1967 roku wstąpił do ZPAP w Krakowie. W 1983 roku podjął zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie jako wykładowca. W 1987 roku brał udział w pracach Komitetu Doradczego Zabytkowej Kopalni Srebra. W 1990 roku uzyskał stopień adiunkta habilitowanego na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Od 1993 roku uczestniczył w Komisji Artystycznej przy Kurii Biskupiej w Bielsku-Białej. W 1993 roku uzyskał stanowisko profesora w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Brał udział od 1994 roku w komisji programowej Galerii
„Fra Angelico” w Katowicach. Od 1999 roku jest członkiem stowarzyszenia polsko – francuskiego „WITRAŻ 2000″ działającego pod patronatem międzynarodowego Centrum Witraży w Chartres.

Oprócz projektowania witraży zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, ceramiką, metaloplastyką i scenografią. Jest profesorem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Zajmuje się sztuką sakralną.

Wziął udział w ponad 60 wystawach zbiorowych. Zorganizował 38 wystaw indywidualnych.

Artysta projektował malowanie zabytkowych kościołów neogotyckich: pw. św. Wojciecha
w Radzionkowie (1977) i pw. św. Jadwigi w Szopienicach (łącznie z polichromią, 1983) oraz wystrój wnętrza kościoła pw. św. Anny w Tarnowskich Górach (1979).

Stworzył kilka projektów witraży dla kościołów diecezji katowickiej:

– pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Janowie Miejskim (1978),

– pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (1987; obecnie diecezja bielsko-żywiecka),

– neogotycka kaplica Dobrego Pasterza w Świerklańcu.

Jest też autorem płaskorzeźby w domu pogrzebowym i na fasadzie kościoła w Wesołej.

Zdjęcie przedstawia logotypy
  • Koncert+ Sztuka
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt