„Dziejemy się” – wernisaż wystawy Ewy Jaworskiej
Artystka wykorzystuje wiele przestrzeni i technik stosowanych w sztukach wizualnych, jednak gównie koncentruje się na grafice i animacji artystycznej. Myślenie kształtem, wypracowaną linia, tak istotne w rysunku czy grafice, jest punktem wyjścia dla formalnej realizacji prac. Wyszukany precyzyjny kształt jest inspiracją stanowiącą punkt wyjścia do wszelkich działań.
Motywem przewodnim twórczości Ewy Jaworskiej jest natura człowieka. Nie jest to obraz ogólny człowieczeństwa, ale zwrócenie się w kierunku jednostki, wyodrębnienie wyjątkowości pojedynczego człowieka ze statystycznego tłumu. Tłumu, który jest rozumiany jako zbiorowisko myśli, schematów, rytuałów dnia codziennego. Wszystko co jednostkę otacza, dając poczucie bezpieczeństwa życia w cywilizacji, a jednak pęta wolną naturę, powodując ograniczania w rozwoju wrażliwości, osobowości, kreatywności i wiele innych aspektów. W tej analizie ludzkiej kondycji, kolejną komplikacją jest to, że pojedynczy człowiek, niepowtarzalny i wyjątkowy, ginie w zbiorze innych niepowtarzalnych jednostek. Artystyczne poszukiwania Ewy Jaworskiej prowadzą do próby określenia trzonu człowieka – jego matrycy. Dlaczego jednocześnie jesteśmy tacy sami i jednocześnie zupełnie się różnimy? „Dziejemy się” to nawiązanie do wypowiedzi Stefana Themersona, w której określa siebie jako czasownik, a nie rzeczownik: „Teraz właśnie się dzieję i w końcu przestanę się dziać”. Teraźniejszość, obecność jest dla artystki esencją poszukiwań. W jej twórczości postaci ukazane są w konkretnym ruchu, w trakcie wykonywania pewnych czynności nie do końca zdefiniowanych, a wynikających z codzienności, spraw obecnej chwili, realnego tu i teraz.
W trakcie trwania wystawy odbędzie się również akcja performatywna. Artystka, wykona rysunek postaci przed budynkiem TCK. Rysunek będzie podlegał naturalnej deformacji, na którą będą miały wpływ czynniki atmosferyczne oraz przechodnie. Pozostanie tak długo aż zupełnie zniknie. Całość procesu będzie rejestrowana fotograficznie, a następnie złożona w formie animacji.
Ewa Jaworska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filii w Katowicach (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach). Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w 2000 roku. Od ukończenia studiów zawodowo związana z działalnością projektową, artystyczną i pedagogiczną. Zajmuje się animacją, grafiką i projektowaniem graficznym. Laureatka nagród (główna nagroda za logo „Zamku Śląskiego” (Zamek Cieszyn), srebrna nagroda za plakat w United Design Alliance, wyróżnienie w „Konkursie na plakat AMS” (Outdoor jest Cool! AMS), Nagroda Prezydenta Miasta Katowice
„Praca Roku 2015”). Brała udział w licznych wystawach w Polsce i na świecie (np. Zsigmond Vilmos International Film Festiwal w Szeged, Węgry; wystawa indywidualna w Galerii Polskiego Radia Katowice „Na Żywo”; „Dialogi” – Polsko-Koreańska Wystawa Intermedialna, Chorzowskie Centrum Kultury; Wystawa PlakatFest Starter, Dydo Poster Gallery, Kraków). Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach, sympozjach malarskich i graficznych, np. w Bekeszczabie na Węgrzech. Była również kuratorem wystaw (np. w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark wystawy „Porusznie”, Galerii Sztuki Współczesnej „Przytyk” wystawa „Z powodu” cykl wystaw „10x10x10” w 10 galeriach na Śląsku, min. w CEKUŚ Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim oraz w Pałac w Rybnej i Galeria Sztuki Inny Śląsk Krzysztofa Mazika), członek jury konkursów plastycznych, animator kultury. Od lat nauczyciel i wykładowca (Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej – Zakład Nowych Mediów w Instytucie Sztuki w Cieszynie, Zespóle Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych).