18
Sobota
Styczeń
godz. 17:00

Finisaż wystawy MOZAIKA/2

MOZAIKA/2

W 2018 roku w ramach obchodów 20-lecia Tarnogórskiego Centrum Kultury, zostało upamiętnione unikatowe dzieło sztuki, które od 1973 roku zdobi budynek instytucji. Jest to przepiękna, mozaikowa kompozycja Stefana Suberlaka, o wyjątkowym znaczeniu w historii sztuki Śląska. Na potrzeby tego wydarzenia powstała wystawa edukacyjna skupiona na twórczości tego lekko zapomnianego mistrza, który w środowisku twórców zasłynął nie tylko wielkoformatowymi realizacjami, ale też godnymi podziwu grafikami czy działalnością pedagogiczną. Z jednej strony był to ukłon w stronę unikatowego dziedzictwa kulturowego Śląska, z drugiej – sposobność na zaprezentowanie dzieł współczesnych artystów działających w dziedzinie mozaiki. Była to jedna z nielicznych w historii Polski, ekspozycja dedykowana  wyłącznie tej szczególnej technice.

W mozaice jeden element wynika z drugiego…

Wydarzenie okazało się na tyle znaczące, że doczekało się kontynuacji w postaci publikacji „Świat, czas, kolor – o sztuce mozaiki” wydanej w listopadzie 2019 roku przez Tarnogórskie Centrum Kultury. Wkrótce odbędzie się również reedycja projektu wystawienniczego, ponownie w dwóch etapach w  odniesieniu do: przeszłości oraz współczesności.

Tarnogórskie Centrum Kultury może się poszczycić jeszcze jedną, unikatową mozaiką autorstwa Jana Nowaka zdobiącą wnętrze siedziby instytucji. To kolejny, ważny artysta śląski. Jego twórczość odcisnęła piętno nie tylko na przestrzeni lokalnej sztuki, ale również ogólnopolskiej, a nawet światowej.
Współczesne realizacje w zakresie kunsztu komponowania mozaiki, zostaną zaprezentowane w postaci wybranych dzieł czołowych polskich twórców. Są to osobistości o wyjątkowych talentach, ogromnej pasji, cierpliwości i wytrwałość. Artyści, którzy wciąż czynią starania o uznanie mozaiki jako dziedziny sztuki, a nie wyłącznie rzemiosła użytkowego.

Mozaika, jako dzieło sztuki 

W definiowaniu mozaiki towarzyszy trudność w kwestii klasyfikowania jej raz jako sztuki wysokiej, a innym razem jako rzemiosła. Tarnogórska ekspozycja to próba ukazania jej nowego oblicza. Mozaika pod względem wykonania technologicznego ma charakter tradycyjny, ale odmienne jest jej postrzeganie. Mozaika staje się obrazem. Ma swój styl, który wynika z indywidualnej wrażliwości artysty. Sama w sobie stanowi dzieło sztuki, przestaje być wyłącznie cenną dekoracją architektury.

Na wystawę w Galerii Przytyk działającej w Tarnogórskim Centrum Kultury zostali zaproszeni artyści z różnych stron Polski. Nad kwestią merytoryczną czuwa Matylda Tracewska – artystka tworząca mozaiki, absolwentka ASP w Warszawie oraz Accademia di BelleArti di Ravenna, pedagog akademicki, laureatka wielu nagród. Jej prace prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wstęp wolny

Tarnogórskie, mozaikowe unikaty 

Jan Nowak był wybitnym artystą, którego wyjątkową pracę można oglądać we wnętrzu Tarnogórskiego Centrum Kultury. Specjalizował się  głównie w grafice i malarstwie, jednak w swojej twórczości nie ograniczał się wyłącznie do jednej dziedziny. Jedna z tych szczególnych realizacji, powstała w obiekcie tarnogórskiej instytucji kultury.

18 stycznia 2020 roku o  godzinie 17:00, 10 lat od śmierci Jana Nowaka, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. 

  • Sztuka
  • Galeria Przytyk
  • Dorośli, Młodzież
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt