20
Piątek
Maj
godz. 18:00

KLASYKA KINA: Wykład Marty Snoch oraz pokaz filmu „Dziewczyna Piętaszek”/ DKF

Dziennikarka Hildy Johnson niedawno się rozwiodła z Walterem Burnsem, wydawcą gazety, w której pracuje. Hildy już planuje kolejny ślub, jednak Walter robi wszystko, by do niego nie doszło. Jako przełożony, Burns przekazuje Johnson ostatnie zlecenie, które wkrótce wpędza ich oboje w wielkie tarapaty, ale też ponownie zbliża do siebie byłych małżonków.

Dowcipna i opowiedziana w dobrym tempie, romantyczna historia w reżyserii Howard’a Hawks’a. Ekranizacja sztuki teatralnej „Strona tytułowa” autorstwa Lewis’a Milestone`a. To jeden z ulubionych filmów Quentina Tarantino. W jednej z głównych ról gwiazdor tzw. złotej ery Hollywood, Cary Grant. „Dziewczyna Piętaszek” zaliczana jest do gatunku screwball comedy, która charakteryzowała się szybkim tempem, błyskotliwymi dialogami i szalonymi pomysłami scenariuszowymi.

Rok: 1940, USA, reż. H. Hawks, czas trwania: 92 min., komedia, 13+.

Marta Snoch – studentka Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach Uniwersytetu Jagiellońskiego i redaktor naczelna studenckiego magazynu filmowego „!6 milimetrów”. Autorka książki Wybrańcy – kino Luchino Viscontiego a twórczość literacka Thomasa Manna (Wydawnictwo Naukowe ArchaeGraph, Łódź 2020), publikowała w „Pleografie”, „ArtPapierze”, „Ekranach” i „Fragile”. Interesuje się brytyjskim i włoskim kinem oraz twórczością Wesa Andersona, Alfreda Hitchcocka i Luchino Viscontiego. Autorka scenariusza do filmu dokumentalnego „Jan Szczepanik. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy” o jednym z pierwszych polskich wynalazców związanych z filmem i fotografią.

  • DKF – Dyskusyjny Klub Filmowy „Olbrzym”
  • Sala widowiskowa
  • Bilety: 12/15 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt