Koncert Japońskiego Chóru Żeńskiego „La Fontaine…” / Bunka Festiwal 2025
Tradycje przybliżania kultury Japonii w TCK sięgają 1998 roku. Lata lecą, a my wciąż chcemy odkrywać, prezentować i dzielić się wiedzą na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Bunka Festiwal to okazja do przyjrzenia się kulturze japońskiej z bliska. Przygotowaliśmy kilkudniowy program składający się z aktywności dla każdej grupy wiekowej. Tegoroczna edycja dni japońskich będzie smaczna, gdyż nakarmimy ciało i duszę.
W repertuarze znaleźliśmy miejsce dla muzyki prosto z Japonii, sztuki rękodzieła, warsztatów kulinarnych oraz pochylimy się nad popkulturowymi aspektami kultury Japonii.
Japoński chór przyjeżdża do Polski z miasta Utsunomiya w prefekturze Tochigi i z Tokio. Powstał w grudniu 2016 roku. Trzon chóru stanowią byłe chórzystki Liceum Żeńskiego Chūō Joshi Kōtō Gakkō z miasta Utsunomiya. Prowadziła je obecna kierownik artystyczna i dyrygentka „La Fontaine”, Kuniko Yushioka, a prowadzony przez nią chór szkolny zdobywał główne nagrody i wyróżnienia w konkursach chóralnych na poziomie krajowym.
Motywem działalności artystycznej japońskiego chóru jest, aby niczym „Fontaine” – „źródło” tryskające siłą życiową, przekazywać energię i kulturę. Chciałby zawsze śpiewać utwory, które poruszają serca. Chór prowadzi szeroką działalność artystyczną – poza licznymi koncertami w rodzimej prefekturze Tochigi, występuje i bierze udział różnych wydarzeniach, także charytatywnych, w innych miejscach Japonii, również w tych dotkniętych wielkim trzęsieniem ziemi i tsunami w marcu 2011 r., np. w mieście Rikuzentakata. Wydał płytę „Pieśni umierającego lata – zbiór utworów Akiry Nishimura na chór żeński”.
Ulubionymi kompozytorami „La Fontaine…”, których utwory będą obecne także na koncertach w Polsce, są czołowi japońscy twórcy muzyki: Akira Nishimura, Akira Miyoshi, Takatomi Nobunaga.
Chór „La Fontaine…” planował do Polski przyjechać w 2021 r. jeszcze jako chór Liceum Żeńskiego w Utsunomiya, ale pandemia koronawirusa uniemożliwiła realizację tego wyjazdu w tym czasie.
„La Fontaine…” zaprezentuje szeroki wachlarz japońskiej muzyki. W programie koncertu znajdą się utwory współczesnych japońskich kompozytorów. W tej części koncertu na szczególną uwagę zasługują kompozycje poświęcone pamięci ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w marcu 2011 r., m.in. „Requiem” (Chinkon-ka) skomponowane przez Akirę Nishimura. Nie zabraknie zawsze oczekiwanych przez polską publiczność tradycyjnych pieśni japońskich, w tym znanej i lubianej „Sakury” (Sakura, Sakura), nostalgicznej „Czerwonej ważki” (Akatombo) czy „oświetlającej” każdy koncert piosenki „Chodź, świetliku” (Hotaru, Koi). Sięgający korzeniami do kultury Okinawy i Wysp Riukiu wielki przebój „Pieśń z Wysp” (Shima Uta) z pewnością przypadnie do gustu każdemu słuchaczowi. Nie tylko miłośnicy filmów anime z przyjemnością wysłuchają przewodnich motywów muzycznych z filmów Neon Genesis Evangelion – piosenki „Teza Okrutnego Anioła” (Zankoku na Tenshi no Te-ze) i „Mój sąsiad Totoro” (Tonari no Totoro) – utworu o tym sam tytule.
Japońskie chóry koncertujące w Polsce zawsze starają się do programu koncertu włączyć polski akcent muzyczny – i tym razem nie będzie inaczej.
Chór Żeński „La Fontaine…” – chór został założony w grudniu 2016 roku. Trzon chóru stanowią absolwentki Liceum Żeńskiego Chūō Joshi Kōtō Gakkō z miasta Utsunomiya w prefekturze Tochigi, które uczęszczały w tej szkole na zajęcia chóralne. Prowadziła je obecna dyrygenta „La Fontaine…”, Kuniko YOSHIOKA, a prowadzony przez nią chór szkolny przez trzy lata z rzędu zdobywał złoty medal na Ogólnojapońskim konkursie chóralnym organizowanym przez Japońską Federację Chórów.
W lutym 2017 r. „La Fontaine…” rozpoczął regularną działalność pod dyrekcją Kuniko YOSHIOKA. Spotyka się na próbach w Tokio i Utsunomiya.
„Fontaine” w języku francuskim znaczy także „źródło”. Japoński chór głosi, że: niczym źródło tryskające siłą życiową, chce przekazywać energię i kulturę. Chce zawsze śpiewać piosenki, które poruszają serca, i z tym przesłaniem wytrwale ćwiczyć każdego dnia.
Poza licznymi koncertami w rodzimej prefekturze Tochigi, chętnie występuje i bierze udział różnych wydarzeniach, także charytatywnych, w innych miejscach Japonii, m.in. w mieście Nagaoka w prefekturze Niigata, w mieście Rikuzentakata w prefekturze Iwate.
Ulubionymi kompozytorami „La Fontaine…”, których utwory często wykonuje, są czołowi japońscy twórcy muzyki: Akira Nishimura, Akira Miyoshi, Takatomi Nobunaga.
Wspólnie nagrana z chórem ww. Liceum Żeńskiego w Utsunomiya płyta CD „Pieśni umierającego lata – zbiór utworów Akira Nishimura na chór żeński” została wybrana na listę płyt periodyku „Harmony”, kwartalnika Japońskiej Federacji Chórów.
Dyrygentka Chóru – Kuniko YOSHIOKA – ukończyła studia, a następnie studia podyplomowe na Uniwersytecie Utsunomiya. Studiowała muzykę wokalną pod kierunkiem Shozo Nagura, Yoshiko Nagura, Yoshie Tanaka i Yumi Nara oraz dyrygenturę u Masamitsu Takahashi i Chikara Imamura.
Jest członkiem Chóru RITSUYUKAI, którego kierownikiem artystycznym jest Fumiaki Kuriyama. Kuniko Yoshioka prowadzi szeroką działalność muzyczną, w tym również solową jako sopranistka, biorąc udział w różnych projektach operowych. W czerwcu 2022 r. ukazała się jej płyta CD pt. „W stronę światła”, na której wykonuje twórczość japońskich kompozytorów, w tym utwory współczesnego kompozytora – Takatomi Nobunaga ze zbioru „Moja wioska była polem bitwy – z zapisek dziennikarza”.
Jako dyrygent chóru szkolnego Liceum Żeńskiego Utsunomiya Chūō Joshi Kōtō Gakkō zdobyła z tym chórem wiele złotych medali i nagród specjalnych na Ogólnojapońskim konkursie chóralnym. Chętnie rozszerzała repertuar o japońskie współczesne, nowo powstające utwory. Szczególnie wysoko oceniona została jej praca nad dziełami Akira Nishimura, jednego z najwybitniejszych japońskich kompozytorów.
Obecnie jest nauczycielem w Liceum Żeńskim Tochigi Joshi Kōtō Gakkō w mieście Tochigi. Już w drugim roku pracy w tej szkole zdołała zakwalifikować się z jego chórem na Ogólnojapoński konkurs chóralny. Od 2017 r. prowadzi Chór Żeński „La Fontaine…” jako kierownik muzyczny i dyrygent.
Szacowany czas trwania: 60 minut, bez ograniczeń wiekowych
Koordynator: Bolesław Kowalski
Bilety: 20 PLN



