25
Piątek
Listopad
godz. 18:00

Prelekcja Bartosza Żurawieckiego pt. „Jerzy Skolimowski. Rysopis” i pokaz filmu „IO”| DKF

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. Prelekcję przed filmem wygłosi krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki, który opowie o Jerzym Skolimowskim – jednym z niewielu polskich reżyserów, którzy zrobili światową karierę. Kręcił filmy w różnych miejscach świata, dostawał nagrody na najważniejszych festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji. A jednak pozostał twórcą osobnym, oryginalnym, tworzącym kino nie poddające się modom czy komercyjnej presji. Co więcej – Skolimowski jest twórcą, który od prawie 60 (!) lat szuka nowych środków wyrazów i wciąż zaskakuje widzów, na co dowodem jest film, który Państwu zaprezentujemy – „IO”.

2022 | Polska | reż. J. Skolimowski | 86 min | dramat | 15+ | NAPISY | DKF

Bartosz Żurawiecki (ur. 1971) – krytyk filmowy, dziennikarz, felietonista, pisarz.

Szef działu recenzji i felietonista w miesięczniku „Kino”. Szef działu recenzji książkowych i felietonista w dwumiesięczniku LGBT+ „Replika”. Współtwórca i aktor kabaretu „Barbarzyńcy.pl”.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za blog „Czego nie widać”.

Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” (wydawnictwo Sic!, 2005), „Ja, czyli 66 moich miłości” (wydawnictwo Sic!, 2007), „Nieobecni” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011), „Do Lolelaj. Gejowska utopia” (wydawnictwo Szafa, 2017) oraz zbioru sztuk teatralnych „Erotica alla polacca” (Sic!, 2006). W 2019 roku opublikował książkę reportażową „Festiwale wyklęte” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019). W 2021 r. w tym samym wydawnictwie ukazał się pod jego redakcją zbiór wywiadów i felietonów „Ludzie, nie ideologia”. W 2022 r. jego dramat „Dialogi o gwałcie” opublikowany został w „Dialogu” (nr 5/22), a opowiadania w Magazynie Poetycko-Społecznym „Zakład”.

Publikował swoje teksty m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Filmie”, „Kinie”, „Replice”, Dwutygodniku.com, „Przekroju”, „Dialogu”, „Tygodniku Powszechnym”, „Ruchu Muzycznym”, „Newsweeku”, „Krytyce Politycznej”.

  • Film+ Wykład
  • Sala widowiskowa
  • Dorośli, Młodzież
  • Bilety: 12/15 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt