26
Wtorek
Listopad
godz. 11:30

Prelekcja psychologa Agnieszki Stępień-Budzik z Centrum Zdrowia Psychicznego pt. „Ja i emocje na brzegu dorosłości” oraz pokaz filmu „Johnny” | MKO / Festiwal Afirmacji „Żyć mocniej…?” 2024

Mówi się czasem, że ktoś zachował „kamienną twarz”, to znaczy: powstrzymał się od wyrażania jakichkolwiek emocji, tak jak James Bond w filmie „Casino Royale”, by jego przeciwnik nie domyślił się po jego reakcjach w trakcie gry w karty, co planuje. Albo, że ktoś jest „w gorącej wodzie kąpany”, tak jak Hades – jeden z bohaterów animacji „Herkules”, jest wybuchowy, emocjonalny i szybko się denerwuje, gdy tylko usłyszy coś co mu się nie podoba. Istnieje też powiedzenie „stracić głowę z miłości”, czyli zakochać się tak bardzo, że zapomina się o całym świecie, zupełnie jak Jack i Kate z „Titanica”, których gorącej miłości nie ugasiły ani uprzedzenia społeczne, ani nawet góra lodowa.

Emocje i uczucia są bardzo istotną częścią bycia człowiekiem. Towarzyszą nam nieustannie nie tylko w przysłowiach czy filmach, ale przede wszystkim w naszej codzienności, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Pomagają nam komunikować się z otoczeniem i wyrażać siebie, ale mogą też wywoływać wewnętrzny ból i chaos. Niekiedy bywają tak silne, że czujemy się przytłoczeni i nie wiemy co robić. Emocje są reakcjami biologicznymi, zachodzącymi automatycznie i bez świadomej kontroli człowieka, w odpowiedzi na bodźce z zewnątrz, często nadchodzą równie szybko i gwałtownie jak potem znikają. Natomiast uczucia to stany psychiczne, które mogą trwać znacznie dłużej i nad którymi da się panować.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Afirmacji „Żyć mocniej…?” chcemy pokazać jak ważne jest uświadamianie sobie ich obecności w naszym życiu, ich wpływu na codzienne funkcjonowanie i zachowanie równowagi psychicznej każdego człowieka. Skupimy się na pokazach filmów, których bohaterowie zmagają się z różnymi przeciwnościami, a te z kolei wywołują w nich różne reakcje, czasem pozytywne, czasem negatywne lub trudne do jednoznacznego określenia, skomplikowane. W ramach festiwalu odbędą się spotkania ze specjalistami, którzy pomogą zrozumieć problematykę poruszoną w filmach.

Festiwal Afirmacji „Żyć Mocniej…?” promuje pozytywne myślenie o sobie i motywuje do dbania o zdrowie psychiczne.

Agnieszka Stępień-Budzik – od 20 lat pracuje w zawodzie, zdobywając doświadczenie w różnych miejscach pracy, czasem nawet w kilku jednocześnie. Dzięki temu doskonale rozumie wyzwania, przed którymi stają dorośli we współczesnym świecie, zarówno zawodowo, jak i prywatnie – sama jest mamą trójki nastolatków. Pracowała z dziećmi w placówkach opiekuńczych oraz na różnych etapach edukacji szkolnej. Diagnozowała i wydawała opinie dla dorosłych w sytuacjach konfliktowych oraz na trudnych etapach relacji, wspierając także rodziców w konfliktach rodzicielskich. Obecnie zajmuje się wsparciem osób zmagających się z kryzysami psychicznymi, pracując środowiskowo i systemowo z całymi rodzinami. Wspiera również osoby nieheteronormatywne, niebinarne oraz osoby pochodzące z mniejszości.

Opis filmu:

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

2022 | Polska | reż. D. Jaroszek | czas trwania – 119 min. | biograficzny | 15+

Wydarzenie dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 150 min

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu „Żyć mocniej…?”, dedykowane dzieciom, młodzieży i dorosłym, jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy (od 5 listopada do 19 listopada) pod numerem telefonu (32) 285 27 34, wew. 15
Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Tarnowskie Góry

logo
  • Film+ Wykład
  • Sala widowiskowa, TCK w Centrum
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt