Prelekcja dr. Mateusza Dąsala „Od powtórki z Czarnobyla po syndrom kozła ofiarnego – nieoczywiste konsekwencje kryzysu na Ukrainie i Białorusi” / 22. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie / DKF
Mateusz Dąsal – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych ze specjalizacją religioznawstwo. W Zakładzie Humanistycznych Nauk na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu „humanizuje” studentów Farmacji, Dietetyki i Analityki Medycznej. Prowadzi również zajęcia z zakresu komunikacji i edukacji międzykulturowej jak również sztuki i kultury popularnej (Chorzów, Opole) oraz jest czynnie zawodowo nauczycielem etyki i filozofii.
Prowadzi również szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną oraz popularyzującą naukę, działa jako prelegent naukowy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz jest uczestnikiem i organizatorem ponad kilkudziesięciu Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konferencji Naukowych. Prywatnie fan gier fabularnych, bitewnych i planszowych.
Opis:
Wojna w Ukrainie i kryzys na granicy z Białorusią powoli stają się naszą codziennością. Oswajamy lęki na wiele sposobów starając się nie myśleć o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, racjonalizując czy też rzucając się wir działań pomocowych. Jednakże cały czas towarzyszą nam wielorakie niepokoje, z których wiele ma rozsądne podłoże, ale sporo też nasila się, kiedy zostaną „trącone struny” naszych głębszych, podświadomych strachów. Z jednej strony, przez Polskę przeszła fala paniki, kiedy wojska rosyjskie pojawiły się pod elektrownią w Czarnobylu, budząc dawne radiofobiczne emocje. Z drugiej, skomplikowana sytuacja na granicy z Białorusią stała się pożywką dla kampanii wyborczej. W trakcie spotkania zastanowimy się, jakie nieoczywiste skutki wyzwoliły te wydarzenia, czy potrafimy sobie z nimi poradzić i jakie mogą mieć one długofalowe konsekwencje.
Po prelekcji pokaz filmów:
- 07.11.2024 o godz. 19:00 – „Granica”
- 07.11.2024 o godz. 19:20 – „Rozmowy z granicy”
- 07.11.2024 o godz. 19:50 – „Czarnobyl 22”
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TCK)
Czas trwania około 130 min.
Koordynatorki: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska
