Prelekcja Sebastiana Smolińskiego i pokaz filmu „Czas Apokalipsy: wersja reżyserska” | DKF
Opis Prelekcji:
„Czas Apokalipsy” – Od koszmaru wojny do patriotycznego widowiska?
„Czas Apokalipsy” ma w polskiej kulturze miejsce szczególne. Dzięki słynnemu zdjęciu Chrisa Niedenthala kojarzy się z wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku i od dekad uznawany jest za szczytowe osiągnięcie amerykańskiego kina lat 70. We wprowadzeniu do seansu przybliżymy zarówno te konteksty, jak i burzliwą historię filmu oraz jego recepcji. Od pomysłu z lat 60. na satyrę o wojnie w Wietnamie, po dramatyczne zdjęcia na Filipinach, aż po triumf filmu w Cannes i karierę Francisa Forda Coppoli. Przy okazji zadamy kilka pytań, do których wrócimy w dyskusji po seansie. Czy „Czas Apokalipsy” jest przede wszystkim metaforycznym potępieniem wojny jako takiej? Czy po ponad czterech dekadach interpretujemy film inaczej? Jak bardzo wizja Coppoli związana jest z momentem realizacji filmu, czyli trudnymi dla Stanów Zjednoczonych latami 70.? Wreszcie: na czym polega siła opowieści o delirycznej podróży w górę azjatyckiej rzeki?
Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, amerykanista, wykładowca UW i IS PAN w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii i analizy filmu. Współtwórca Timeless Film Festival Warsaw. Regularnie publikuje w „EKRANach”, „Tygodniku Powszechnym”, „OKO.press” i “Kwartalniku Filmowym”, jest stałym gościem programu „Kino Mówi” w Ale Kino+. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”, pisał w regularnie o klasycznych filmach dla Vogue.pl. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina: hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod red. Joanny Bardzińskiej, „Kina afroamerykańskiego” pod red. Ewy Drygalskiej i Marcina Pieńkowskiego oraz „David Lynch. Polskie spojrzenia” pod red. Anny Osmólskiej-Mętrak i Radosława Osińskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską w Ośrodku Studiów Amerykańskich.
Opis filmu:
„Czas apokalipsy” to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności”, której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc…
W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne, Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie.
W 1979 roku Francis Ford Coppola otrzymał swoją drugą w karierze Złotą Palmę za “Czas apokalipsy” (pierwszą otrzymał w 1974 roku za film “Rozmowa”) i dziś należy do wąskiego grona twórców, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe wyróżnienia na festiwalu w Cannes.
Film prezentowany jest w odrestaurowanej wersji 4K. Jest to ostateczna wersja reżyserska stworzona w 2019 roku, która nie była dotąd prezentowana w Polsce.
1979 | USA | reż. Francis Ford Coppola | czas trwania – 183 min. | dramat, wojenny | 16+ | NAPISY
Koordynatorki: Katarzyna Filak, Aleksandra Jasiurkowska