Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Cicha dziewczyna” | Tarnogórski Konkurs Prelegencki | DKF
„Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.
2022 | Irlandia | reż. C. Bairéad | czas trwania – 94 min. | dramat
Zwiastun: https://tinyurl.com/4wj4c8kw
Po pokazie filmu „W TRÓJKĄCIE” – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.
Prelekcje przed filmem „Cicha dziewczyna” wygłoszą:
Kaja Łuczyńska
Edukatorka filmowa z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka filmoznawstwa i amerykanistyki (UJ), doktor nauk o sztuce. Członkini Zespołu Edukatorów Filmowych (ZEF), na co dzień pracuje w krakowskim Kinie Pod Baranami.
Patrycja Binek
Była wiceprezeska i koordynatorka sekcji artystycznej DKF Politechnika we Wrocławiu. Przed czasami AI – copywriterka, obecnie pani od „pijaru”. Członkini zespołu Ars Independent Festival. Prywatnie studentka weterynarii, autostopowiczka i załoga instruktorska STS Fryderyk Chopin.
Krzysztof Brzęczek
Jestem absolwentem II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, kontynuowałem edukację na Politechnice Śląskiej. Filmy towarzyszyły mi od zawsze, wiążę z nimi wiele cennych wspomnień. Często analizuje je od strony technicznej oraz realizacyjnej. W wolnym czasie zajmuję się produkcją wideo wykorzystywaną w celach reklamowych oraz promocyjnych.
JURY:
Karolina Kostyra: Filmoznawczyni i kinofilka, adiunktka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Autorka publikacji „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu” nominowanej przez Polskiego Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami do nagrody Debiut roku. Współredaktorka portalu „Final Girls – magazyn o kinie” poświęconego kinu gatunkowemu.
Piotr Ochman: wieloletni Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury. Miłośnik czeskiej kultury i kinematografii. Aktywnie uczestniczy w życiu tarnogórskiego DKFu, udziela się podczas dyskusji i debat o kinie, które odbywają się w „Olbrzymie”.
Patryk Tomiczek: absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: filmoznawstwo) i studiów podyplomowych Zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005 – 2012 związany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa w Katowicach w którym najpierw pełnił rolę Kierownika ds. Organizacji Projektów a następnie Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. Od 2011 do 2016 roku był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim. W 2016 roku wygrał konkurs na dyrektora Instytucji Filmowej “Silesia-Film” w Katowicach. Od czerwca 2019 do lipca 2020 pełnił funkcję managera Transatlantyk Festival Jana AP Kaczmarka. Związany także był z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2010-2011 współtworzył z dr Jackiem Rokoszem popularny (i jeden z pierwszych w Polsce) podcast filmowy „Sklepik z horrorami”. Jest stałym gościem podcastu Strefa Mroku w których rozmawia o klasykach kina. W kwietniu 2023 r. otworzył własną firmę RESET zajmującą się m.in. popularyzacją filmów i wiedzy o kinie.
Autor fotografii: Michał Jędrzejowski
Koordynatorki: Aleksandra Jasiurkowska, Katarzyna Filak
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Patronat wydarzenia:
Sponsor wydarzenia: