Prelekcje konkursowe i pokaz filmu „Do widzenia, do jutra” | Tarnogórski Konkurs Prelegencki | DKF
Jacek, student z Gdańska, poznaje Marquerite. Sympatyczna, mówiąca łamaną polszczyzną dziewczyna, wydaje mu się interesująca. Również on nie jest jej obojętny. Początkowa ciekawość ustępuje miejsca uczuciu. Mimo że Marquerite wkrótce opuści Polskę, młodzi postanawiają spędzić ze sobą jak najwięcej czasu. Razem z bohaterami wędrujemy przez Gdańsk końca lat 50, jesteśmy świadkami autentycznych przedstawień teatrzyku studenckiego Bim-Bom.
Debiut reżyserski Janusza Morgensterna został oparty na scenariuszu napisanym wspólnie ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wilhelmem Machem, choć podobno nazwisko tego ostatniego pojawia się w czołówce czysto kurtuazyjnie. Film w dużej mierze opiera się na autobiograficznych doświadczeniach Cybulskiego z okresu, kiedy współtworzył i kierował legendarnym „Bim- Bomem”.
1960 | Polska | J. Morgenstern | czas trwania – 80 min. | obyczajowy, psychologiczny
Zwiastun: https://tinyurl.com/38ju2d5p
Po pokazie filmu „W TRÓJKĄCIE” – ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.
JURY:
Karolina Kostyra: Filmoznawczyni i kinofilka, adiunktka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego. Autorka publikacji „Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu” nominowanej przez Polskiego Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami do nagrody Debiut roku. Współredaktorka portalu „Final Girls – magazyn o kinie” poświęconego kinu gatunkowemu.
Piotr Ochman: wieloletni Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury. Miłośnik czeskiej kultury i kinematografii. Aktywnie uczestniczy w życiu tarnogórskiego DKFu, udziela się podczas dyskusji i debat o kinie, które odbywają się w „Olbrzymie”.
Patryk Tomiczek: absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim (specjalizacja: filmoznawstwo) i studiów podyplomowych Zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2005 – 2012 związany ze Stowarzyszeniem Inicjatywa w Katowicach w którym najpierw pełnił rolę Kierownika ds. Organizacji Projektów a następnie Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmów Kultowych. Od 2011 do 2016 roku był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim. W 2016 roku wygrał konkurs na dyrektora Instytucji Filmowej “Silesia-Film” w Katowicach. Od czerwca 2019 do lipca 2020 pełnił funkcję managera Transatlantyk Festival Jana AP Kaczmarka. Związany także był z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2010-2011 współtworzył z dr Jackiem Rokoszem popularny (i jeden z pierwszych w Polsce) podcast filmowy „Sklepik z horrorami”. Jest stałym gościem podcastu Strefa Mroku w których rozmawia o klasykach kina. W kwietniu 2023 r. otworzył własną firmę RESET zajmującą się m.in. popularyzacją filmów i wiedzy o kinie.
Autor fotografii: Michał Jędrzejowski
Koordynatorki: Aleksandra Jasiurkowska, Katarzyna Filak
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej