23
Czwartek
Kwiecień
godz. 12:00

Sensoplastyka® dla znudzonego Smyka – masa papierowa

Po świętach wielkanocnych w naszych domach na pewno znajdą się papierowe opakowania po jajkach tzn. wytłaczanki. Dzisiaj pokażemy w jaki sposób można je kreatywnie wykorzystać tworząc masę papierową. Jej wykonanie oraz dekoracja odciągnie Wasze pociechy od tabletów i telewizorów zapewniając rozrywkę przynajmniej na część popołudnia. Co można z niej wykonać? Co tylko podsunie nam nasza wyobraźnia – figurki, małe naczynia, koraliki, maski, ramki na zdjęcia czy inne ozdoby to tylko niektóre pomysły. Jej zaletą jest trwałość, niski koszt materiałów oraz wszechstronność użycia. Przygotowanie masy papierowej świetnie ćwiczy i usprawnia ręce (od targania wytłaczanek, wyrabiania masy do lepienia małych elementów).
Przygotuj:dwie wytłaczanki po jajkach

  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka kleju wikol
  • ½ szklanki maki pszennej
  • 3 łyżki oliwki dla dzieci

Wytłaczanki moczymy w ciepłej wodzie aż zmiękną (najlepiej żeby moczyły się około 2 godziny). Namoczone targamy na kawałki i odciskamy z wody na sitku. Po odciśnięciu rwiemy na jeszcze drobniejsze części. Przekładamy do miski i dodajemy mąkę ziemniaczaną, klej oraz oliwkę. Dokładnie mieszamy (możemy do tego użyć miksera – najlepiej sprawdzą się tzn. końcówki z hakiem). Stopniowo dosypujemy mąkę pszenną cały czas mieszając (wykorzystujemy do tego ¼ szklanki – resztę zostawiamy). Posypujemy blat odrobiną pozostałej mąki oraz dosypujemy resztę do masy. Ugniatamy ręcznie tak jak ciasto (ok. 5 minut). Jeżeli masa klei się do rąk posypujemy jeszcze odrobiną mąki ziemniaczanej. Po otrzymaniu jednolitej masy możemy zacząć zabawę. Pamiętajmy jednak, że masa papierowa szybko wysycha, dlatego w momencie gdy jej nie używamy najlepiej owinąć ją folią i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Formułujemy dowolne kształty
i zostawiamy do wyschnięcia (najlepiej na noc). Wyschniętą masę dekorujemy według uznania.

  • Warsztaty
  • Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt