Sensoplastyka dla znudzonego Smyka – masa sodowa
Masa sodowa – to ciekawa alternatywna dla masy solnej. Jest sprężysta, łatwa do malowania i nie wymaga wypiekania w piekarniku. Składa się tylko z trzech składników (produkty spożywcze), dzięki czemu jest bezpieczna nawet dla najmniejszych rączek.
Masa sodowa jest praktycznie niebrudząca, a łatwość wycinania z niej kształtów spotęguję frajdę płynącą z zabawy i zachęci młodych odkrywców do eksperymentowania. Jest wiele sposobów barwienia tej masy. Można zrobić to w fazie wyrabiania otrzymując ciekawy marmurkowy efekt wykończenia. Można także poczekać z farbowaniem do wyschnięcia kształtów, dzięki czemu mamy większe pole do popisu. Utwardzone elementy mogą być malowane każdym rodzajem farby (plakatowe, akrylowe itd.), a nawet kolorowane kredkami. Świetnie sprawdzają się kredki świecowe lub pisaki. Dobrym pomysłem jest także łączenie technik: malowanie i rysowanie.
Co można wykonać z tej masy? Najlepiej sprawdza się wykrawanie płaskich kształtów przy użyciu foremek. Może z nich powstać baza np. do stworzenia magnesu na lodówkę przywieszek do kluczy czy medali lub wisiorków. Oprócz tego możemy pokusić się o wykonanie figurek lub drobnych form użytkowych tj. podstawki pod kubek lub świeczniki.
Przygotuj:
- 1 szklankę sody oczyszczonej
- ½ szklanki mąki ziemniaczanej
- ¾ szklanki wody
- narzędzia do wycinania kształtów: foremki, nożyki, wałki itd.
- materiały do barwienia: farby, pędzle, pisaki, kredki (według uznania)
Do garnka dodajemy sodę, mąkę ziemniaczaną i wodę. Podgrzewamy na małym ogniu przez około 4 minuty, cały czas mieszając. Masę wyciągamy z garnka i odstawiamy do przestygnięcia. Następnie chwilę wyrabiamy. Jeśli nie wyszła odpowiednio sprężysta, możemy wstawić ją na kilkanaście sekund do mikrofalówki, wcześniej skraplając wodą