13
Sobota
Listopad
godz. 11:00

Spacer Niepodległościowy szlakiem miejsc pamięci Tarnowskich Gór

Z okazji Dnia Niepodległości Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w niezwykłym spacerze po miejscach pamięci, znajdujących się na terenie centrum Tarnowskich Gór. W listopadowe przedpołudnie odwiedzimy m.in. cmentarz parafialny przy kościele pw. Św. Józefa Robotnika czy Plac Gwarków. Poznamy historie związane z osobami i wydarzeniami, które te miejsca upamiętniają. Na zakończenie spaceru odwiedzimy Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, po którym oprowadzi nas i opowie o jego zbiorach dr Marek Wroński. Zbiórka przy Kościele św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach.

MIEJSCE ZBIÓRKI: Rynek w Tarnowskich Górach (koło ławeczek – tam, gdzie jest mapa Tarnowskich Gór)

Przystanek 1: Rynek – działacze tarnogórscy Teofil Królik, Jan Bondkowski, Jan Nowak, trzy dęby posadzone na płycie rynku, na pamiątkę powstań śląskich (1923r.).

Przystanek 2: Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, ul. Ligonia 7 -> ekspozycje dotyczące 3 Pułku Ułanów i 11 Pułku Piechoty; pamiątki związane z dziejami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Przystanek 3: Plac Gwarków i kościół pw. Św. Piotra i Pawła →ks. Michał Lewek, więźniowie i pomordowani w czasie I i II wojny światowej, polegli w czasie powstań śląskich.

Przystanek 4: cmentarz parafialny, ul. Gliwicka -> osoby związane z Tarnowskimi Górami (Jan Piernikarczyk, Jan Nowak, ks. Michał Lewek) + tablica upamiętniająca żołnierzy 11 Pułku Piechoty poległych w czasie II wojny światowej.

Przystanek 5: Cmentarz wojenny (Park Miejski)

Przystanek 6: cmentarz parafialny przy kościele św. Józefa Robotnika -> groby żołnierzy z Pułku 3. Ułanów Śląskich: płk. dypl. Edmund Leopold Chełmiński; por. Edward Kleczyński; Edward Sierecki (wachmistrz zawodowy); Michał Ciosek (plutonowy zawodowy), por. Marian Karłowicz; Czesław Barzycki (wachmistrz zawodowy).

Spacer po miejscach pamięci prowadzi Paweł Matonia – historyk i nauczyciel, gitarzysta tarnogórskiego zespołu takaKarma. W ramach swoich zainteresowań zawodowych zagłębia tajemnice historii nie tylko Tarnowskich Gór, ale i Śląska.

Po Muzeum Instytutu Tarnogórskiego oprowadzać będzie pan dr hab. inż. arch. Marek Wroński, założyciel i dyrektor tejże instytucji, pasjonat historii.

Na spacer nie trzeba pobierać wejściówek, ale liczba miejsc jest ograniczona (z uwagi na to, że do Instytutu Tarnogórskiego może wejść maksymalnie 15 osób na raz)

W razie dodatkowych pytań można dzwonić pod numer: (32) 285 27 34 (w. 21) – informacji udziela Barbara Kompała – specjalista ds. artystycznych.

Wstęp wolny

  • Edukacja+ Spotkanie
  • Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

Repty Śląskie

,

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt