20
Sobota
Listopad
godz. 17:00

Spektakl Teatru Playback w wykonaniu grupy Hey!Now! (X Tarnogórski Przegląd Filmów o tematyce uzależnień „Żyć mocniej…?”)

Poznajcie grupę teatralną Hey!Now! tworzącą teatr playback. Pierwszy raz spotykacie się z formułą teatru playback? Oto szczegóły czym się charakteryzuje: nie ma wcześniej przygotowanego scenariusza, przestrzeń sceny i widowni się przenikają, aktorzy stają się bohaterami osobistych historii opowiadanych przez widzów. Każdy spektakl tworzy się spontanicznie, jest niepowtarzalny i uruchamia przeróżne emocje.

Grupa teatralna Hey!Now! jest współtworzona przez dziesięciu aktorów. Zespół to psychodramatyści, psychologowie, trenerzy, psychoterapeuci. Swoje działania opisują następująco: „Kiedy opowiesz nam swoją historię, przeniesiemy ją na scenę. Gdy doświadczysz jej na nowo wspólnie z innymi, jest szansa, że nabierze innej barwy… Kiedy usłyszysz opowieść kogoś innego i zobaczysz ją zagraną, może odnajdziesz w niej siebie… Na pewno nie jesteśmy kabaretem ani grupą humorystycznych improwizatorów. Gramy historie ludzi, czasem w sposób zaskakujący – jednak zawsze staramy się empatyzować i pokazać inne oblicze historii”.

Teatr playback to forma psychodramatyczna jeszcze mało znana w Polsce. Z naszych informacji wynika, że w Polsce działają tylko dwa teatry playback. Widzowie mają tu aktywny i znaczący wpływ na przebieg spektaklu – sami wybierają swoją historię, którą chcą opowiedzieć. Aktorzy wsłuchują się w narrację widza/uczestnika (protagonisty) i wychwytują treści zorientowane na temat spektaklu (np.: możliwości, potencjały, pragnienie zmiany, budowanie i zwiększanie pewności siebie, poczucie sprawstwa), następnie technikami stosowanymi w teatrze playback odgrywają jego historię.

Historia jest empatycznie odzwierciedlana, pomagając widzowi we wzmocnieniu i dotarciu do jego indywidualnego doświadczenia poprzez żywe obrazowanie, mocny język, ekspresyjny sposób zachowania się. Aktorzy wypowiadają się z punktu widzenia protagonisty i jego wewnętrznego świata. Pomaga to w przekierowaniu uwagi z zewnętrznej sytuacji na wewnętrzną reakcję, zwiększeniu wglądu w przeżycie subiektywnej historii, wzbudzeniu indywidualnych znaczeń. Playback w unikalny sposób wykorzystuje spotkanie z osobistą historią, aby opowiedzieć ją na nowe sposoby. Widz opowiada swoją historię, ale to aktorzy odzwierciedlają ją na scenie, jest to forma bezpieczna, niewymagająca zbytniej ekspozycji, a równocześnie pozwalająca skontaktować się z doświadczeniem własnym, co bywa swoistym katharsis, pozwala zmienić przeżywanie siebie.

Równocześnie pozycja dystansu umożliwia znalezienie nowych rozwiązań, bowiem będąc „w środku” problemu ludzie mogą nie dostrzegać rozwiązania, natomiast dzięki zobaczeniu swojej historii na scenie, mogą doznać wglądu, poszerzenia perspektywy, uelastycznienia własnego sposobu reagowania na różnorodne, wieloznaczne sytuacje społeczne i interpersonalne.

Każdy spektakl jest inny, ponieważ inna jest widownia, inne są historie i aktorzy są w innym momencie swojego życia. Pomimo powtarzających się technik nie sposób dostrzec powtarzających się schematów. Historie opowiadane przez widza (zwanego w teatrze protagonistą) mogą zawierać całe spektrum emocjonalne od emocji nieprzyjemnych po emocje bardzo przyjemne.

Warto również napisać czym teatr playback nie jest. Na pewno nie jesteśmy kabaretem ani grupą humorystycznych improwizatorów. Gramy historie ludzi, czasem w sposób zaskakujący – jednak zawsze staramy się empatyzować i pokazać inne oblicze historii. Nasze spektakle w zależności od rodzaju historii mają charakter wglądu, czasem efektu „wow”. Bywają również historie, których pokazanie na scenie przynosi katharsis i ma charakter terapeutyczny zazwyczaj dla większej liczby osób.

INFORMACJE DODATKOWE

– Teatr tworzy 10-ciu aktorów.

– Każdą historię odgrywa zazwyczaj grupa sześciu osób w tym pięć gra, a jedna osoba prowadzi daną historię.

– Spektakl trwa około 60–80 minut.

– Jest to niepowtarzalny sposób pokazywania historii z życia organizacji, grupy, czy osobistych historii – czasem zaskakująco głębokich i refleksyjnych.

– Historie są opowiadane przez widzów.

– W trakcie spektaklu teatr może zagrać od pięciu do siedmiu historii

– Aktorzy to psychoterapeuci i psychodramatyści, przygotowani do odgrywania historii o różnym nasyceniu emocjonalnym.

– Aktorzy mogą odegrać każdą historię: dramatyczną, zabawną, rodzinną, zawodową, w jednej odsłonie lub w wielu odsłonach.

– W trakcie spektaklu – ze względu na jego charakter zabronione jest nagrywanie na jakikolwiek nośnik analogowy lub cyfrowy.

Wstęp bezpłatny (obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TCK).

X Tarnogórski Przegląd Filmów o Tematyce Uzależnień „ŻYĆ MOCNIEJ…?” realizowany jest ze środków finansowych Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

  • Teatr
  • Sala widowiskowa
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt