25
Czwartek
Listopad
godz. 18:30

SPOTKANIE DKF: „Ludzki głos” + prelekcja „Domowe majsterkowanie, czyli o kinie pandemicznym”

+ rozmowa Tildy Swinton i Pedro Almodóvara (45 min)

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara.

Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?

Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” to esencja almodovarowskiego świata: bo tekst Cocteau Hiszpan wykorzystał już w „Kobietach na skraju załamania nerwowego” i „Prawie pożądania”. Bo zarówno muzyka, jak i elementy ekstrawaganckiej scenografii w nowym filmie pochodzą z poprzednich dzieł Almodóvara. Bo jego kino to namiętna miłosna opowieść, w której pierwszoplanową rolę grały niemal zawsze wyraziste, niezwykłe bohaterki. Swinton jest jedną z nich, ale zarazem przychodzi z innego świata („Klienci kochają moją bladość. Ową mieszankę szaleństwa i melancholii” – pozwala sobie w filmie na autoironię). Wnosi do almodovarowskiego mikrokosmosu kobiecą niezależność i siłę przetrwania. Ta kobieta nigdy nie będzie ofiarą. „Ludzki głos” wypowiada więc słowa pożegnania dla pewnego etapu twórczości Pedra Almodóvara i zapowiada jej nowy rozdział.

Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.

Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza, rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów opowiadają o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i wspólnych planach na niedaleką przyszłość.

PROWADZENIE: Prelekcję pt. „Domowe majsterkowanie, czyli o kinie pandemicznym”oraz dyskusję po spotkaniu poprowadzi filmoznawczyni, krytyczka filmowa Patrycja Mucha.

Patrycja Mucha jest absolwentką kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarką i krytyczką filmową. Została wyróżniona w Konkurs o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych w 2019 i 2020 roku. Aktywnie udziela się przy organizacji festiwalów filmowych i nie tylko oraz innych wydarzeń kulturalnych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN (2012), festiwalu Ars Independent (2012), Międzynarodowym Festiwlau Sztuki Autorów Zdjęć filmowych Camerimage (2012-2014). Prowadzi blog „Filmowe Odloty” oraz podcast „Wtem, piosenka” o filmowych musicalach we współpracy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Na co dzień pracuje jako specjalista ds. social mediów dla festiwalu Nowe Horyzonty.

  • Film
  • Sala kameralna / DKF "Olbrzym"
  • Bilety: 8/10 PLN
Kup bilet

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt