30
Czwartek
Wrzesień
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Anna Osadnik

„O buncie przeciwko temu, co chce nas zatrzymać, o tradycyjnych, kobiecych kunsztach, ekologii, pogodzie ducha i człowieczej ciekawości”– rozmowa z Anną Osadnik.

Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterką kolejnego nagrania będzie: Anna Osadnik Osa.

Córka Jadwigi i Jerzego. Artystka i pedagog w zakresie sztuki. Autorka niezliczenie wielu wystaw. Pomysłodawczyni i współorganizatorka na szeroką ludzką skalę przedsięwzięć, min. „Festiwal Ognia i Gliny — Ceramiczna Noc w Lubszy”. Inicjatorka społecznych akcji czyszczenia świata, min. „Skupiona Sfera 19.003/350+” – wolnostojąca instalacja ze stali i 6 tysięcy butelek bezzwrotnych, czy też okołograficzny recyklecykl „LofP – Line of Prospects”. Jej twórczość cechuje rozmach i szczere oddanie („Druki ciałem”), a towarzyszy jej nieustanny szelest – myśli, słów i znaczeń. Równocześnie w pracach Osy obserwować można wszechobecny szacunek: do żywiołów (ogień, chaos, przemijanie) oraz przede wszystkim dla drugiego człowieka, szczególnie dla jego emocji i uczuć. Uczestniczyła w ponad 200 międzynarodowych akcjach, plenerach, sympozjach, warsztatach i akcjach plastycznych, również muzycznych, teatralnych, pokazach mody itp. Doktorantka w dziedzinie rzeźby pod opieką artystyczną prof. dr hab. Andrzeja Szarka. Wspomniana w felietonach Krzysztofa Mazika „Książka kucharska – 100 niejadalnych potraw”. W Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim, znalazła miejsce w kalendarzu autorskim Marka Wesołowskiego i Krzysztofa Millera „Twórcy Kultury Śląskiej”. Jej prace można znaleźć w muzeach i galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w wielu krajach (Polska, Niemcy, Holandia, Finlandia, Czechy, Włochy, Kanada, Francja, Szwecja, Anglia, San Salvador, Kirgistan, Holandia, Węgry, Rumunia, Ukraina).

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch i Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

  • Inne
  • Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt