27
Piątek
Sierpień
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Barbara Lubos

„Sama nie wiem, czemu mi tak dobrze na duszy ?”* – o pragnieniu odnalezienia punktów oparcia, o śląskiej pracowitości, teatrze i muzyce oraz o siostrzeństwie, Czechowowskiej duszy i optymizmie – rozmowa z Barbarą Lubos.
*Kwestia Iriny z dramatu „ Trzy siostry” Antona Czechowa, ukochanej roli Barbary Lubos


Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterką kolejnego nagrania będzie: Barbara Lubos – Absolwentka Wydziału Aktorskiego i Pantomimicznego PWST we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W latach 1998-2005 związana z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Od 2005 jest aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach. Współpracuje z Teatrem Korez w Katowicach.
Laureatka XVI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1995 roku. W 1999 roku otrzymała wyróżnienie na II Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu za rolę Elżbiety Bam w spektaklu „Tango Oberiu 1928” (reż. Ł. Czuj). Jest także laureatką Złotej Maski za role Iriny w „Trzech Siostrach” A. Czechowa oraz Marii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira z Teatru Zagłębia w Sosnowcu (2001 r.). Rok później otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w dziedzinie kultury za kreację aktorską w monodramie „Kamień. Rzecz o Edycie Stein”. Zagrała jedną z ról w drugim sezonie serialu fabularnego „Głęboka woda” oraz w filmach: „Angelus” (reż. L. Majewski), „Barbórka” (reż. M. Pieprzyca), „Zgorszenie publiczne” reż. (M. Prykowski), „Drzazgi” (reż. M. Pieprzyca), „Szczęście Świata” (reż. M. Rosa), „Onirica” (reż. L. Majewski), „Powrót giganta” (reż. A. Sikora), „Śląskie kobiety- polskie twierdze” (reż. K. Korwin-Piotrowski), „Ewa” (reż. A.Sikora), za kreację w którym otrzymała Nagrodę Aktorską im. Elżbiety Czyżewskiej na 7. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Nowym Jorku w 2011 roku.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch i Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Foto. P. Jendroska

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Zdjęcie przedstawia logotyp
  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt