25
Piątek
Czerwiec
godz. 19:00

Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi/ Bartek Barczyk

„Lepiej raz przepaść w zaburzone fale, niźli żyć gnijąc po trochu na skale”*-
o fotografii, przygodzie, sztuce oraz o sztuce życia i spokoju – rozmowa z Bartkiem Barczykiem

*ulubiony cytat Bartka Barczyka – Giaur, George Gordon Byron


Projekt „Tarnogórzanie- dwunastu niezwykłych ludzi” to cykl kilkunastu filmowych wywiadów – rzek z najciekawszymi mieszkańcami Tarnowskich Gór, wyjątkowymi osobowościami ze świata kultury i sztuki. Postaci te stanowią o wyjątkowości śląskiego miasta, miejsca w zaskakujący sposób sprzyjającego rozwojowi artystów, aktywistów, humanistów.

Bohaterem kolejnego nagrania będzie: Bartek Barczyk (ur. w 1974 r. w Tarnowskich Górach) – fotograf. W latach 2001 – 2013 fotoreporter, później kierownik działu fotograficznego „Gazety Wyborczej” na Górnym Śląsku. Dokumentował najważniejsze wydarzenia w regionie oraz życie codzienne. W 2003 r. rozpoczął współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca. Za cykl zdjęć przedstawiających tancerzy z całego świata na tle krajobrazu Górnego Śląska otrzymał I nagrodę w kategorii „Kultura” w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2003.
Fotografował dla czołowych magazynów lifestylowych: „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra”, „LaVie Magazine” czy „Uroda Życia”. Z zamiłowania do architektury publikuje także w miesięczniku „Architektura-Murator”. W 2013 r. został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Wielokrotnie portretował wybitne postacie kultury, m.in. Wojciecha Kilara w ostatnich latach życia, Krystiana Zimermana w tournée po Polsce w 2015 r., Philipa Glassa podczas procesu nagrywania muzyki do filmu Martina Scorsese „Kundun – życie Dalaj Lamy” czy Elliota Goldenthala, który za kompozycje do filmu „Frida” otrzymał Oscara i Złoty Glob. Od 2016 r. współpracuje z festiwalem filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty.
W ubiegłych latach dokumentował życie znakomitego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego oraz stworzył unikatowe portrety polskich artystów na wystawę w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” realizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na okoliczność obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Planujemy w ciągu roku publikację dwunastu comiesięcznych rozmów mających na celu sportretowanie ludzi, których życie i błyskotliwe kariery są ważne i nieprzeciętne w skali regionu i kraju. Tematem wywiadów będzie powrót do krainy dzieciństwa, do wspomnień z magicznych, dziecięcych zakątków Tarnowskich Gór. Porozmawiamy o spełnieniu, o przygodzie tworzenia, o dobrym życiu, o niepokojach związanych ze współczesnością i nie tylko. Wśród naszych gości znajdą się między innymi: Krzysztof Mazik, Michał Majnicz, Kazimierz Sporoń, Piotr Trojan i wielu innych. W ten sposób powstanie nie tylko cykl filmowych dokumentalnych portretów wzbogaconych o materiały faktograficzne i archiwalia udostępniane przez bohaterów, ale równoległy, odmienny obraz miasta Tarnowskie Góry i Śląska przyjaznego dla kultury, sztuki .

Emisja i upublicznienie będzie miała miejsce na kanale YouTube TCK. Drugim ogniwem projektu będzie publikacja pod tym samym tytułem. Książka będzie oparta na filmowych wywiadach i będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie kulturalnej Polski.

Wszystkie fotografie wykorzystane w wywiadzie dzięki uprzejmości autora Bartka Barczyka.

Nagrania będą realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Planujemy nagranie dwunastu, godzinnych rozmów. Autorką wywiadów jest Ewa Wyskoczyl. Za nagrania filmów i archiwalia odpowiada Krzysztof Stręcioch i Karol Wołowiec, oprawę graficzną zaprojektowała Kaja Cyfka.

Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Zdjęcie przedstawia logotyp
  • Inne
  • Dorośli, Młodzież, Seniorzy
  • Wstęp wolny

TCK w Opatowicach

ul. Pastuszki 9,
42-680 Tarnowskie Góry,
48 608 869 464

TCK w Reptach Śląskich

ul. Witosa 61,
42-603 Tarnowskie Góry,
+48 515 762 441
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Kup bilet Kup bilet Kontakt Kontakt